Domácí počítače jsou snadná kořist hackerů

Domácí počítače jsou snadná kořist hackerů
10 / 02 / 2015, 14:45

Průzkum společnosti Avast ukázal, že 71 % českých domácností, připojených na internet je vystaveno riziku útoku hacker. Zranitelnost routeru a slabá hesla patří mezi hlavní důvody snadného přístupu k domácím sítím.

PRAHA, Česká republika, 10. února 2014 – Výsledky průzkumu, nedávno provedeného společností Avast Software, která je výrobcem nejdůvěryhodnějšího PC a mobilního zabezpečení na světě, prozrazují, že téměř čtyři z pěti domácností v České republice, které se připojují k internetu, jsou ohroženy možným napadením domácí sítě cizími útočníky skrze nedostatečně zabezpečený bezdrátový router.

„Nezabezpečené routery vytváří snadný vstupní bod pro hackery, kteří své útoky cílí na české domácnosti,“ řekl Vince Steckler, generální ředitel společnosti Avast. „Náš průzkum ukázal, že většina routerů v České republice není dobře chráněna. Pokud není router řádně zabezpečen, mohou kyber-podvodníci snadno získat přístup k řadě citlivých osobních informací, zahrnujících například finanční údaje, uživatelská jména a hesla, fotky nebo historii vyhledávání v internetových prohlížečích.“

Z průzkumu více než 7 200 domácností v České republice vyplynulo, že více než polovina všech routerů je slabě chráněna buď výchozím nebo často používaným (a tedy i snadno zjistitelným) heslem. Mezi nejčastější případy patří: admin/admin, admin/password či dokonce admin/. Dalším velmi zajímavým zjištěním uvedeného průzkumu je ten fakt, že téměř 21 % uživatelů za svá hesla používá údaje svých adres, jmen, telefonních čísel, názvů ulic, případně další snadno odhadnutelné termíny.

Jedním z největších rizik týkajících se Wi-Fi sítí je DNS útok. Jedná se o situaci, kdy je malware navržen tak, aby zneužil zranitelnosti nezabezpečeného routeru a uživatele bez jeho vědomí přesměroval ze známé webové stránky (např. internetového bankovnictví) na falešnou stránku, která je k nerozeznání od té původní. Jakmile se uživatel přihlásí, zloděj odchytí jeho přihlašovací údaje a ty pak následně využije k přístupu na reálnou stránku.

„Dnešní stav v oblasti zabezpečení routerů do značné míry připomíná situaci v oblasti bezpečnosti PC v 90. letech minulého století. Laxní přístup uživatelů k zabezpečení jejich počítačů, ruku v ruce s mnoha novými hrozbami vznikajícími každý den, vytváří jednoduše zneužitelné prostředí. Hlavní rozdíl ve srovnání s minulostí je v tom, že dnes mají uživatelé na svých zařízeních mnohem více osobních dat, než měli v minulosti. Uživatelé potřebují účinné, avšak snadno použivatelné nástroje, které útoku předem zabrání,“ řekl Steckler.

Na základě průzkumu méně než třetina Čechů pevně věří, že je jejich domácí síť zabezpečená. Naopak téměř 25 % dotazovaných přiznalo, že se již v minulosti stalo obětí počítačového útoku. Dotazovaní dále uvedli, že se nejvíce obávají ztráty svých bankovních či finančních údajů (40 %), dále pak odcizení osobních údajů (31 %), fotografií (17 %) a v neposlední řadě se strachují i o nabourání do historie surfování na internetu (10 %).

Za účelem boje s těmito problémy Avast v nedávné době představil nové bezpečnostní řešení pro PC a Mac, Avast 2015, které jako první na světě obsahuje funkci „Zabezpečení domácí sítě“, která uživatele chrání právě před výše uvedenými hrozbami v podobě DNS útoků a slabých hesel. Avast 2015 je dostupný v bezplatné a prémiové verzi na www.avast.com.

Další výsledky z průzkumu společnosti Avast mezi 7 200 domácnostmi v České republice:
V českých domácnostech je přítomný Internet věcí:
Téměř 34 % domácností s přístupem k internetu má ke své domácí síti připojeno 4 – 5 zařízení.
Kromě stolních PC a laptopů se jedná o mobilní zařízení (33 %), tiskárny a skenery (11 %), chytré televize (10 %) a DVD nebo Blu-ray přehrávače (2 %).
 
Lidé se obávají špehování ve svém sousedství, ovšem někteří přiznávají, že sami špehují jiné:
Průzkum ukázal, že 51 % dotazovaných by se cítilo extrémně nepříjemně, pokud by zjistilo, že jejich soused nebo někdo cizí tajně využívá jejich osobní domácí Wi-Fi síť.
11 % uvedlo, že oni sami někdy využili sousední Wi-Fi síť bez sousedova vědomí či svolení.
 
Navzdory všem obavám se lidé dostatečně nechrání:
17 % dotazovaných neví, zda-li používá nějaké bezpečnostní řešení na ochranu své domácí sítě a 10 % si je jistých, že žádné nepoužívá.
22 % respondentů využívá stejné uživatelské jméno a heslo jak pro router, tak pro přístup k webovým stránkám, které uživatelské jméno a heslo vyžadují.
22 % používá k zabezpečení routeru výchozí heslo a dalších 11 % si není v této oblasti jistých.
24 % českých domácností své domácí sítě chrání pouze pomocí základního firewallu.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Avast

Psali jsme také:

Česká spořitelna opět varuje před útoky hackerů

Bankovní podvody přes Facebook

Check Point odhalil zranitelnosti v portálech pro správu systémů tří bezpečnostních dodavatelů.

Česká spořitelna varuje před novým virem

Šest let pod dohledem špionážního viru!

DETEKT - nesledují vás tajné služby?

Jak se chránit před hackery na sociálních sítích

Digitální vydírání a krádež identity hrozí polovině populace

Tagy článku