Vašeho občana vám do Turecka nevydáme. Není terorista. Vzkázal český soud do Ankary

Vašeho občana vám do Turecka nevydáme. Není terorista. Vzkázal český soud do Ankary
12 / 02 / 2016, 12:30

Vydání tureckého občana Nazmiho Sahina, po němž pátral Interpol a o jehož vydání žádalo Turecko, není přípustné.

Hradec Králové - Rozhodl tak dnes Krajský soud v Hradci Králové, který zároveň rozhodl o propuštění muže z předběžné vydávací vazby. Dnešní verdikt soudu je pravomocný. Sahina policisté zadrželi vloni v listopadu v Hradci Králové. 

Sahin byl v Turecku odsouzený na šest let a tři měsíce za spolupráci se Stranou kurdských pracujících (PKK), která bojuje za vytvoření vlastního kurdského státu. Turecko ale uvedlo, že byl odsouzen za "napojení na organizaci s politickými zájmy neslučitelnými se státním zřízením Turecka" a vyhýbal se nástupu do vězení. Jeho provinění spočívalo v tom, že roznášel pro PKK letáky. Kurdskou stranu pracujících považují Turecko, USA i Evropská unie za teroristickou organizaci. Kurdské milice teď stojí v čele sil, které v Sýrii a Iráku bojují proti radikálům z organizace Islámský stát. 
Trestné činnosti se dopustil tím, že se 16. března 2007 ve městě Van v jednom z bytů údajně setkal i s člověkem, v jehož oděvu byla nalezena písemnost, která měla nepříznivě ovlivnit vztahy a sociální situaci ve městě Van. Údajně byl také v kontaktu s lidmi z jedné z ozbrojených frakcí maoistické komunistické strany, která je v Turecku považována za teroristickou organizaci. Není však na seznamu teroristických organizací Evropské unie, vyplynulo z toho, co dnes zaznělo u soudu.

Státní zástupce Radek Soukup svůj návrh na nepřípustnost vydání zdůvodnil třemi překážkami. "První z nich byla, že jsme shledali, že jednání, které je součástí popisu skutku, není trestným činem dle našeho právního řádu, dále že se jedná o činnost s politických aspektem a v neposlední řadě s ohledem na ty hodnotící zprávy jsme dovodili, že postavení pana Sahina by mohlo být ohroženo," řekl Soukup.

Sahinova obhájkyně Zuzana Dostálková dnes před soudem uvedla, že je nepochybné, že její klient v Turecku neprováděl trestnou činnost teroristického charakteru, ale pouze činnost politickou.

Turecký premiér obviňuje z masakru Islámský stát, Kurdové tureckou vládu

Sahin ve vyjádření pro královéhradecký soud uvedl, že není a nebyl členem žádné teroristické skupiny a ani žádnou nepodporoval. Proti rozsudku se v Turecku odvolal a poté z Turecka odcestoval do Itálie. Podle získaných zpráv z Itálie Sahin 30. června 2010 podal žádost o humanitární ochranu, 3. dubna 2013 mu příslušný úřad přiznal status uprchlíka s platností do 17. dubna 2018 a má italský doklad totožnosti.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace