Vážená média, Gabčík s Kubišem nebyli atentátníky!

Vážená média, Gabčík s Kubišem nebyli atentátníky!
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Operace Anthropoid
07 / 10 / 2016, 10:00

V našich kinech právě běží vynikající film Anthropoid, který zobrazuje statečný boj českých vlastenců proti nacistické tyranii. Ještě dnes však některá média nesprávně pojmenovávají fakta spojené s likvidací zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který přišel do Protektorátu Čechy a Morava v září 1941 zlikvidovat zbytky již tak zdecimovaného odboje a Čechy ,,dorazit".

KOMENTÁŘ

Tato média totiž nazývají chybně Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše atentátníky, což v souvislosti s atentáty, které se nyní dějí v Evropě, a jež páchají v drtivé většině islamisté, vyznívá značně nepatřičně.

Gabčík s Kubišem provedli 27. 5. 1942 záškodnickou akci, na jejímž konci byla likvidace třetího nejmocnějšího nacisty. Pokud bychom nazývali oba odbojáře atentátníky, spáchali by de facto trestný čin. To se však nestalo, protože ,,vražda na tyranovi není vraždou", jak zaznělo ve slavném českém filmu Vyšší princip.

Ojedinělá akce, po níž začali brát československý odboj vážně Velká Británie a Francie, tak zasluhuje přesnější pojmenování, protože slovo atentát označuje negativní konotace. Proto Gabčík s Kubišem nespáchali atentát (páchají se trestné činy), ale úspěšně jej provedli, pokud bychom chtěli akci pojmenovat přesněji. Ještě preciznější formulace by však byla vlastně jednodá - Gabčík s Kubišem zlikvidovali Reinharda Heydricha.

Pokud bychom na oba odbojáře nahlíželi jako na atentátníky, o čemž nemálo našich médií píše s vědeckou akribií sobě vlastní, museli bychom je oba stavět na úroveň atentátů, které probíhají například nyní v Evropě. A to bychom jednu z nejodvážnějších akcí československého odboje absolutně zdegradovali.

Tagy článku