"Vážení uprchlíci, k nám nechoďte!" Dánsko zveřejnilo v libanonských novinách reklamu

&quote;Vážení uprchlíci, k nám nechoďte!&quote; Dánsko zveřejnilo v libanonských novinách reklamu
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Inger Stojberg
08 / 09 / 2015, 04:45

Dánská vláda umístila v několika libanonských denících reklamu, která má jediný význam, sice nevyslovený, ale naprosto jasný: Nechoďte do Dánska.

Reklama uvádí řadu faktorů, které mají odradit případné žadatele o azyl v Dánsku,  včetně nových právních předpisů, které omezují sociální dávky pro uprchlíky o 50 procent. Inzerát trefně poznamenává, že pokud někdo z uprchlíků doufá, že získá v Dánsku trvalý pobyt, tak se bude muset naučit dánštinu. Informaci dnes zveřejnil Adam Taylor na serveru prestižního deníku The Washington Post.

Foto: Twitter @sarahussein

Arabská a anglická verze reklamy, inzerovaná dánským ministerstvem pro přistěhovalectví, integraci a bydlení, byla zveřejněna ve čtyřech denících v pondělí 7. září.

Dánsko zaujalo k imigraci mnohem přísnější postoj díky středo-pravé liberální straně, která v červnu vytvořila menšinovou vládu. Zatímco Německo a Švédsko přijaly v posledním roce největší počet uprchlíků, Dánsko jejich počty snižuje a zavádí zákony, které mají odradit migranty v cestě do země, včetně drastického snížení nabízených "uprchlických" benefitů. 

Ministryně pro integraci Inger Stojberg slíbila zveřejnění reklamy v zahraničních novinách o změnách v dánské legislativě již v červenci. "Tyto reklamy musí obsahovat jasné informace o snížení dávek a přípravě dalších omezení týkající se žadatelů o azyl," uvedla Stojberg pro dánskou rádiovou stanici DR. 

Dánsko, stejně jako Británie, má výjimku z azylových předpisů EU, jejichž cílem je umisťování uprchlíků. Opoziční a druhá nejsilnější Dánská lidová strana (DPP) navíc vyzvala k dalším protipřistěhovaleckým opatřením, požaduje rovněž rozšíření kontrol v pohraniční oblasti, byť se tyto kontroly mají uskutečňovat v mezích Schengenské smlouvy.

Někteří dánští politici reklamu ostře odsoudili. "Jsem velmi, velmi zklamán," uvedl Michael Gatten, člen městské rady v Kodani pro deník Jyllands-Posten. "Je to odporný způsob jednání.", dodal.

Uffe Elbaek,  šéf strany Alternative uvedl  na svém účtu na Twitteru."To je to nejhorší načasování inzerátu v historii." 

V příspěvku zveřejněném na Facebooku, ministryně Stojberg vysvětlila motivaci inzerátů: "My prostě nemůžeme držet krok s aktuálním přílivem uprchlíků." 

Dánsko v loňském roce vyřizovalo téměř 15.000 žádostí o azyl, což je výrazný nárůst ve srovnání s předchozími roky. Přitom v Libanonu je více než jeden milion syrských uprchlíků. 

Arabská verze reklamy, sdílená na Facebookovém účtu Inger Stojberg, dánské ministryně pro integraci z vládnoucí středopravé liberální strany Venstre, která v souvislosti s novelou azylového zákona uvedla, že cílem zákona je snížení počtu žadatelů o azyl, kteří by chtěli přijít do Dánska.

Facebook Inger Stojberg

 

Tagy článku