Autor fotografie: YouTube/screenshot
Finsko hlásí zvýšení počtu sexuálního obtěžování žen o téměř 100 procent. Finský premiér odmítá činnost "lidových milicí"a tvrdí, že "právo a pořádek musí zajistit pouze policie."
V ulicích některých finských měst už několik týdnů hlídkují skupiny mladíků ve stejných černých bundách s obrázkem vikingského (germánského) boha Odina a finskou vlajkou. Tato domobrana si klade za cíl "chránit Finy před islámskými vetřelci" a podle slov jejích vůdců chce udržovat pořádek v ulicích finských měst, aby se na nich nemohlo dít to, co se nedávno stalo v Německu.
A jejich popularita v zemi neustále roste a podobné skupiny vznikají v dalších finských městech. V současnosti evidují asi 500 členů. Doposud také nebyly hlášeny žádné střety mezi příslušníky této "domobrany" a přistěhovalci. Přesto policie uvedla, že skupinu "bedlivě sleduje" a finská bezpečnostní služba už informovala, že někteří z jejich příslušníků jsou z extrémistických hnutí.
"Odinovi vojáci" si zase stěžují na Facebooku, že jsou „cílevědomě pomlouváni a že pomluvy budou pokračovat." A prohlašují, že budou pomáhat komukoliv, bez "ohledu na barvu jeho pleti."
„Vojáci" sami sebe nazývají „očima a ušima policie", aniž by s ní měli oficiálně něco společného. Finský ministr vnitra Peteri Orpo vyjádřil znepokojení z objevení se hlídek „Odinových vojáků" v ulicích a řekl, že tato organizace „má rasistický charakter a jejich cíle nezlepší bezpečnostní situaci v zemi. Policie naopak musí část svých omezených zdrojů přesunout na monitoring jejich činnosti."
Sama finská policie ale přiznává, že podobné hlídkování v ulicích není samo o sobě trestné, ale jejich jediným oprávněním je, že pokud jsou svědky incidentu, musí přivolat policejní hlídku. Policejní důstojník z finského města Kemi ale dodal, že "Měli by nechat dělat policii svou práci."
Podle policejních statistik se ve Finsku téměř zdvojnásobil počet sexuálních útoků proti ženám. Za poslední čtyři měsíce loňského roku bylo nahlášeno 147 útoků, ale ve stejném období rok před tím to bylo "jen" 75 případů. Ze statistik však nejde určit etnický původ pachatelů.
Finsko přijalo v loňském roce asi 32.000 žadatelů o azyl, ale v roce 2014 to bylo jen 3600 azylantů. V zemi je relativně malá přistěhovalecká komunita, pouze asi šest procent populace jsou cizinci, přitom evropský průměr je kolem deseti procent.
Finská vláda, která přišla k moci po loňských květnových volbách, se potýká s propadem své populatity u voličů i díky své propřistěhovalecké politice. Voliči jsou "frustrováni z toho, jak vláda vychází vstříc migrantům." Zdroj: Reuters