Server idnes.cz přinesl v ranních hodinách informaci o probíhajícím zásahu ve firmě Legios, nyní HeavyMachineryServices. Razie by měla souviset s probíhajícím insolvenčním řízením firmy. Firma Legios patří uprchlému podnikateli Františku Savovovi. Firma je spojena s řadou kauz včetně daňových podvodů, za kterými má stát právě Savov. Insolvenční řízení bylo zahájeno v roce 2013, Legios věřitelům dluží přes 3,3 miliardy korun.
Samotné insolvenční řízení provází od počátku řada závažných skutečností. Z dosavadních výslechů svědků a předložených listin vyplynulo, že firma Legios, ale i řada věřitelů (firem) patří Františku Savovovi, který je sám obviněný v kauze rozsáhlých daňových podvodů. Savov přes fiktivně vytvořené pohledávky svých firem, které mají dosazeného fiktivního zahraničního vlastníka, ovlivňuje průběh celého insolvenčního řízení.
Policie může v areálu v Lounech zasahovat i proto, že u firmy Legios dochází dlouhodobě jednak k různým manipulacím s majetkem, ale zejména pak k manipulaci s účetnictvím, což ovlivňuje průběh insolvenčního řízení. V řízení se tak objevily mimo jiné i pochybné transakce (často bez skutečného titulu) a pro Savovovy spřízněné osoby uměle vytvořené fiktivní pohledávky v řádu stamilionů s padělanými podpisy.
Policie má nyní prošetřovat právě padělání podpisů ze strany Savova a jeho lidí. V insolvenčním řízení před budějovických soudem se mimo jiné objevily smlouvy, na nichž figurují padělané podpisy bývalých statutárních zástupců Legiosu, Radka Rybáčka a Kamila Novotného. Jde přitom o pohledávku Legiosu ve výši bezmála půl miliardy korun ve prospěch Savovovy firmy Palm Partners.
Výpovědi Rybáčka a Novotného je možné najít zde:
//isir.justice.cz/isir/doc/dokument.PDF?id=29382663
//isir.justice.cz/isir/doc/dokument.PDF?id=30008858
//isir.justice.cz/isir/doc/dokument.PDF?id=31109971
Nebylo by to poprvé, co se okolo Savova vynořují padělané listiny. V roce 2014 Savovovi právníci z firmy GarrisLegal (nyní UniLegal) při projednávání jejich žádosti o vydání věcí, které při domovních prohlídkách zabavila policie, předložili soudu falešný policejní dokument. Soudce Stanislav Králík to odhalil, věci jim nevydal a navrch vyzval státního zástupce, aby prošetřil podezření z pokusu o podvod. K odhalení padělku podle informací Insideru pomohl přítomný policista, který uvedl, že oficiální dokumenty mají jinou grafickou úpravu.
V současné době aktiva patří Legiosu patří společnostiLegios Loco, která si rovněž pronajímá část areálu lounských strojíren a zaměstnává původní zaměstnance Legiosu. O tomto kroku, který může také poškodit věřitele Legiosu, rozhodl Savov v roce 2012. Veškeré výnosy z původních zakázek Legiosu tak dostává spřízněná společnost Legios Loco a.s., která ovšem insolvenci nečelí.
Psali jsme: Prohlášení CSG k soudním sporům s poradenskou společností SARN u místního civilního soudu v Delaware, USA
V souvislosti s tunelováním, které vymyslel Savov a řídil přes firmu Garris, bylo v minulosti stíháno mnoho manažerů jím vlastněných firem. Naposledy v květnu tohoto roku Městský soud v Praze v kauze DPH zprostil bývalého předsedu představenstva Legiosu, Radka Rybáčka, s tím, že Rybáček o podvodech ve vztahu k Savovovem domluveným obchodům nemohl vědět. Další trestní řízení spojená se Savovem nicméně probíhají.
Sám Savov se před českou justicí ukrývá již několik letv Londýně, české orgány činné v trestním řízení se snaží o jeho vydání do Česka. František Savov byl vlastníkem vydavatelství Mladá fronta či budějovického pivovaru Samson. Savov rovněž ovládá spořitelní družstvo Artesa, přes které prováděly jeho firmy platební styk. Savovaprovázá řada kauz, ve kterých figuroval či byl obviněn. Nejznámější kauzou je kauza zmizení půl miliardy z účtů dceřiné firmy České konsolidační agentury (ČKA), společnosti Galileo Real, dále pak kauza Octavian týkající se krácení daně a praní špinavých peněz.