Ve Francii pokračují demonstrace. Odbory se připravují na generální stávku

Ve Francii pokračují demonstrace. Odbory se připravují na generální stávku
Autor fotografie: YouTube/screenshot/RT
26 / 05 / 2016, 19:30

Po celé Francii se dnes opět konaly protesty proti sporné reformě zákoníku práce.

Paříž - V Paříži, kde manifestovalo podle úřadů asi 18.000 lidí, se demonstranti střetli s policií. Zdroj: lefigaro.fr. Podle agentury Mediafax protestovalo v ulicích podle odborových předáků až 100.000 lidí. V Bordeaux na jihozápadě země zaútočila zhruba stovka osob na policejní stanici, házela předměty a poškodila několik policejních aut. Pořádkové síly proti nim použily slzný plyn.

Francouzské odbory podporují všechny protesty a připravují se na generální stávku a národní demonstraci, která by se měla konat v Paříži 14. června.  

Francie je ochromena pouličními násilnostmi a stávkami. Dochází pohonné hmoty

Socialistický prezident François Hollande a premiér Manuel Valls dnes ale podle deníku Le Figaro zopakovali, že jsou odhodláni text, který je podle nich nezbytný ke snížení vysoké nezaměstnanosti, prosadit. Valls dodal, že změny jsou možné, ale stažení reformy nikoli.

V Paříži podle francouzského tisku museli vyhledat ošetření dva demonstranti a jeden policista. Dvanáct lidí policisté předvedli k výslechu. Na náměstí Nation, kde se manifestace konala, byl poškozen městský mobiliář. Protesty se dnes uskutečnily také v Rennes, Nantes, Caenu, Marseille, Montpellieru nebo Lyonu.

 

Proti reformě dnes stávkovali také zaměstnanci francouzských jaderných elektráren. V minulých dnech stávky a blokády narušily i provoz šesti z osmi francouzských rafinerií a vedly k nedostatku pohonných hmot ve velkých částech Francie včetně Paříže. Země kvůli tomu začala ve středu poprvé od roku 2010 využívat pohonné hmoty ze strategických zásob.

Tagy článku