Ve francouzském Cannes starosta zakázal "burkini"

Ve francouzském Cannes starosta zakázal &quote;burkini&quote;
Popisek: Jiný kraj, jiný mrav - starosta Cannes ale ženy v burkinách na pláži vidět nechce.
13 / 08 / 2016, 11:30

Známé přímořské letovisko bojuje proti nové módě na plážích - tzv. burkinách. Plavky, které zahalují téměř celé tělo, se rozmohly v souvislosti se zvětšující se komunitou muslimů ve Francii. Podle starosty Cannes Davida Lisnarda jsou však symbolem islámského extremismu.

V roce 2011 se Francie stala první zemí v Evropě, která muslimským ženám zakázala nošení šátku zahalujícího celý obličej - burky, včetně šátku částečně zahalujícího tvář - nikábu. Do křížku s náboženskými příkazy se ale dostávají muslimky i v případě hrátek u vody. Islám přikazuje ženám, aby byly zahalené, a platí to tedy včetně koupání na veřejnosti. Muslimská obdoba bikin – burkiny, se ale nelíbí některým francouzským politikům. Starosta Cannes Lisnard nošení burkin zakázal pod pokutou až 38 euro. Islámské burkiny, po vzoru burky, zahalují téměř celou postavu. Podobně se koupaly ženy v Evropě v devatenáctém a na začátku dvacátého století. Mezitím se ale doba přeci jen změnila a žádná žena už dnes nepohoršuje své okolí v sebetitěrnějších bikinách. V Cannes proto usoudili, že i muslimky se na plážích mají oblékat podobně jako Evropanky.

"Přístup k plážím a koupání je zakázán každé osobě, která nosí nevhodné oblečení, jež nerespektuje dobré mravy a sekularismus, " hlásá nové nařízení v oblíbeném přímořském letovisku.

"Plavky, které nápadně odkazují k náboženské příslušnosti, kdy jsou Francie a kostely terčem teroristických útoků, mohou vést k riziku narušení veřejného pořádku."

Nařízení se netýká symbolů jako je židovská jarmulka nebo kříž a podle starosty Lisnarda mohou muslimky nosit i šátek přes vlasy. 

"Já ale prostě zakazuji uniformu, která je symbolem islámského extremismu", uvedl starosta Cannes a dodal: "Žijeme ve společném veřejném prostoru, kde se musí dodržovat určitá pravidla.“

Ve Francii, kde došlo v průběhu několika měsíců k mnoha teroristickým činům, panuje vypjatá atmosféra. Soukromý aquapark nedaleko Marsailles nedávno zrušil kritizovaný "Burkini day" - jakousi party, kde se měly sejít právě ženy nosící burkiny.

Proti zákazu v Cannes už ale vystoupila Liga lidských práv (LDH). Zákaz pravděpodobně napadne u soudu.

"Je čas, aby politici v tomto regionu uklidnili svůj diskriminační zápal a bránili ducha republiky," uvedl místní vůdce LDH Herve Lavisse. 

Zdroj: BBC

 

Tagy článku