Ve Španělsku už zatkli 100 islámských radikálů, dnes další dva. Chtěli verbovat do IS

Ve Španělsku už zatkli 100 islámských radikálů, dnes další dva. Chtěli verbovat do IS
Autor fotografie: Dabiq
08 / 12 / 2015, 16:15

IS v poslední době změnil taktiku, která mu umožňuje snadnější nábor a výcvik nových členů.

Dva lidé byli španělskou policií dnes zatčeni v Katalánsku a na Kanárských ostrovech a jsou podezřelí z pokusu o založení buňky IS a verbování nových extrémistů.  Uvedl to španělský ministr vnitra Jorge Fernández Díaz s tím, že se jednalo o muže a ženu marocké národnosti, kteří pracovali v rámci "vysoce profesionální" sítě za účelem náboru mladých Španělů, a jejich vyškolení v použití zbraní a výbušnin. Informaci zveřejnila agentura AP.

I přes mezinárodní úsilí oslabit IS a omezit příliv bojovníků podporujících teroristy se počet členů více než zdvojnásobil stojí ve zprávě The Soufan Group.

Fernandez Diaz řekl, že podezřelí byli zatčení v úterý na severovýchodě Španělska v Mataru a na kanárském ostrově Fuerteventura. Oba byli "v neustálém kontaktu s vedením islámského státu v Sýrii" a oba veřejně přísahali věrnosti IS a jeho vůdci, Abu Bakru al-Baghdadimu.

Ministr řekl, že zadržení, jimiž jsou devatenáctiletá žena a třiatřicetiletý muž, jsou za konkrétními hrozbami Francii a Španělsku, ale dále to neupřesnil. Dnešní zatčení podle něj přineslo důkazy o tom, že IS v poslední době změnil taktiku, která mu umožňuje snadnější nábor a výcvik nových členů. Zadržení šířili multimediální materiály obsahující detailní informace o zacházení s výbušninami a zbraněmi, což mělo zájemcům usnadnit páchat útoky ve vlastní zemi.

Tajné služby tří států měly "v hledáčku" teroristu z vlaku. Neuhlídala ho ani jedna.

Tagy článku