Ve Španělsku už zatkli 100 islámských radikálů, dnes další dva. Chtěli verbovat do IS

Ve Španělsku už zatkli 100 islámských radikálů, dnes další dva. Chtěli verbovat do IS
Autor fotografie: Dabiq
08 / 12 / 2015, 16:15

IS v poslední době změnil taktiku, která mu umožňuje snadnější nábor a výcvik nových členů.

Dva lidé byli španělskou policií dnes zatčeni v Katalánsku a na Kanárských ostrovech a jsou podezřelí z pokusu o založení buňky IS a verbování nových extrémistů.  Uvedl to španělský ministr vnitra Jorge Fernández Díaz s tím, že se jednalo o muže a ženu marocké národnosti, kteří pracovali v rámci "vysoce profesionální" sítě za účelem náboru mladých Španělů, a jejich vyškolení v použití zbraní a výbušnin. Informaci zveřejnila agentura AP.

I přes mezinárodní úsilí oslabit IS a omezit příliv bojovníků podporujících teroristy se počet členů více než zdvojnásobil stojí ve zprávě The Soufan Group.

Fernandez Diaz řekl, že podezřelí byli zatčení v úterý na severovýchodě Španělska v Mataru a na kanárském ostrově Fuerteventura. Oba byli "v neustálém kontaktu s vedením islámského státu v Sýrii" a oba veřejně přísahali věrnosti IS a jeho vůdci, Abu Bakru al-Baghdadimu.

Ministr řekl, že zadržení, jimiž jsou devatenáctiletá žena a třiatřicetiletý muž, jsou za konkrétními hrozbami Francii a Španělsku, ale dále to neupřesnil. Dnešní zatčení podle něj přineslo důkazy o tom, že IS v poslední době změnil taktiku, která mu umožňuje snadnější nábor a výcvik nových členů. Zadržení šířili multimediální materiály obsahující detailní informace o zacházení s výbušninami a zbraněmi, což mělo zájemcům usnadnit páchat útoky ve vlastní zemi.

Tajné služby tří států měly "v hledáčku" teroristu z vlaku. Neuhlídala ho ani jedna.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace