Ve sporu o policejní reformu jde hlavně o politiku. "Normální smrtelník neví, co je zatím."

Ve sporu o policejní reformu jde hlavně o politiku. &quote;Normální smrtelník neví, co je zatím.&quote;
15 / 06 / 2016, 15:45

Je to boj o moc? Nebo předvolební boj? Spor otevřeně rozdělil vládu na dva tábory pod vedením dvou premiérů.

AKTUALIZOVÁNO / Ministr vnitra Milan Chovanec na dnešní tiskové konferenci informoval, že podepsal organizační změny v policii. "To, co vidíte u hnutí ANO je hysterická hra o policii. Policie se nesmí stát divizí Agrofertu," uvedl Chovanec a dodal, že kvůli reorganizaci policie byla v úterý večer svolána i Bezpečnostní rada státu. A podle jeho slov bylo jednání vyhrocené a plné emocí. Situaci se snažil uklidnit Bohuslav Sobotka s tím, že je premiér a že on řídí Bezpečnostní radu státu. Babiš mu měl odpovědět slovy: "Zítra můžu být premiér já."


 

(ČTK) V současném sporu vládní koalice o chystanou reorganizaci policejních útvarů jde podle politologů a odborníků, které oslovila ČTK, spíše o politickou než věcnou stránku věci. O vážnosti situace politologové nepochybují, podle některých z nich o tom vypovídá i fakt, že se kvůli ní sešla Bezpečnostní rada státu. O tom, co bylo skutečným popudem k vyhrocení situace, ale nechtěli spekulovat, říkají, že "nevidí do struktur". Podle některých politologů byl důvodem kauzy boj o vliv, kontrolu strategických informací a dosah na policii a státní zastupitelství.

"Střet byl pragmatický, schylovalo se k němu dlouho, spíš překvapilo, že k němu došlo relativně tak pozdě," řekl politolog a odborník na politický marketing Jan Kubáček. Dodal, že se dlouhodobě ví o souboji mezi sociální demokracií a hnutím ANO, a o tom, že předseda ANO Andrej Babiš má blízko k Robertu Šlachtovi. Ten kvůli policejní reformě původně rezignoval na šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, dnes ale uvedl že si svůj odchod ještě rozmyslí.

Sejměte Šlachtu

Vyostření vztahů ve vládní koalici kvůli policejní reformě považuje Kubáček i za předvolební kampaň. Ta ale nemusí skončit podzimními senátními a krajskými volbami, ale může s větší intenzitou pokračovat do sněmovních, případně i prezidentských voleb. "Obnažilo to všechny neurologické body ve vládní koalici," řekl Kubáček.

Lidinský: Spor o policii není sporem hodných a zlých, ale pouze sporem oligarchů s kmotry. Jde o vliv na policii

Podle něj spor otevřeně rozdělil vládu na dva tábory pod vedením dvou premiérů, a to Bohuslava Sobotky a Babiše. Ti se dostali do otevřeného souboje, ve kterém jsou limitováni pouze dvěma faktory. "Vědí, že se musí ve vládě tolerovat a musí to udržet do řádného termínu sněmovních voleb, protože veřejnost trestá za bezdůvodné rozbití vlády. Druhým mantinelem je, že rozpad vlády a hlavně předčasné volby nepodporuje prezident Miloš Zeman," upozornil.

Jan Outlý z Metropolitní univerzity si myslí, že spor se nyní dostal do fáze, kdy řešení bude bagatelizováno, aby se ukázalo, že každý něco získal a každý něco ztratil. ČSSD se ale bude podle něj snažit, aby stoprocentním vítězem nebyl Babiš a nezískal mediální převahu. "O to asi jde nejvíce," řekl Outlý. To, že se kvůli řešení situace sešla Bezpečnostní rada státu, podle něj naznačuje vážnost sporu.

Jan Kysela z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze prý není s to posoudit motivy nositelů plánu policejní reorganizace ani jejich kritiků. Nemyslí si ale, že reorganizace policie je obdobou triviální změny organizačního schématu ministerstva XY. "Samotný zájem politiků mne tudíž ani nepřekvapuje ani nepohoršuje," uvedl.

Politolog Filozofické fakulty Univerzity Palackého Tomáš Lebeda nedokáže posoudit, do jaké míry je spor divadlem a do jaké míry je závažný. Soudí pouze, že "normální smrtelník neví, co je zatím".


 

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš na dnešním dohadovacím jednání řekl, že pokud bude dokument podepsán, vypoví jeho hnutí koaliční smlouvu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) reagoval slovy, že na vedení policie a vnitro nelze tímto požadavkem vytvářet nátlak. 

Koaliční dohodovací jednání navázalo na noční jednání Bezpečnostní rady státu, kde padla dohoda o pozdržení reformy o jeden měsíc ze začátku července na začátek srpna. Při dohodovacím řízení se měly vládní strany pokusit ukončit týden sporů, což se ale nepodařilo.

Podle Babiše není reforma jen záležitostí vnitra. Chovanec by ji podle něj neměl podepisovat vůbec. Umírněně ve sporu doposud vystupovala třetí koaliční strana KDU-ČSL. Její předseda Pavel Bělobrádek však po smírčím řízení vyzval Chovance, aby ještě jednou zvážil svůj podpis pod reorganizací. 

Premiér dnes zopakoval dlouhodobé stanovisko ČSSD, že reorganizace sboru je odbornou záležitostí a že policie má být nezávislá. K rozbití vlády podle něj není důvod.

Fakta o slučování ÚOOZ a ÚOKFK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.