Ve starobylé Petře byl objeven obrovský monument

Ve starobylé Petře byl objeven obrovský monument
Autor fotografie: Kyle Taylor (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Město Petra
11 / 06 / 2016, 05:00

Obrovský monument byl objeven pohřben pod pískem v archeologickém nalezišti skalního města Petra v jižním Jordánsku.

Archeologové podle studie zveřejněné v American Schools of Oriental Research, použili satelitní snímky, drony a pozemní průzkum na lokalizaci nálezu. 

Petra

Velká struktura je zhruba stejně dlouhá jako olympijský plavecký bazén a dvakrát tak široká. Výzkumníci říkají, že je to něco úplně jiného, než další stavby na starobylém nalezišti.

Petra

Studie od Sarah Parcak z University of Alabama v Birminghamu, a Christopher Tuttle, výkonného ředitele Rady amerických zámořských výzkumných center, popisuje nález jako "skrytý, ale přímo před očima".

Povrch platformy naznačuje, že pochází z poloviny druhého století před naším letopočtem, tedy z doby, kdy byla Petra na vrcholu. Je možné, že stavba měla ceremoniální význam. Průzkum také odhalil, že uvnitř velké je obsažena i menší platforma lemované sloupy na jedné straně, se širokým schodištěm na druhé.

Petra je skalní město a archeologické naleziště v Jordánsku. Od roku 1985 je zařazena na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V Bibli je označováno jako Selá a Arabové mu dali jméno Mojžíšovo údolí.

Zdroj: BBC

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace