Ve starobylé Petře byl objeven obrovský monument

Ve starobylé Petře byl objeven obrovský monument
Autor fotografie: Kyle Taylor (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Město Petra
11 / 06 / 2016, 05:00

Obrovský monument byl objeven pohřben pod pískem v archeologickém nalezišti skalního města Petra v jižním Jordánsku.

Archeologové podle studie zveřejněné v American Schools of Oriental Research, použili satelitní snímky, drony a pozemní průzkum na lokalizaci nálezu. 

Petra

Velká struktura je zhruba stejně dlouhá jako olympijský plavecký bazén a dvakrát tak široká. Výzkumníci říkají, že je to něco úplně jiného, než další stavby na starobylém nalezišti.

Petra

Studie od Sarah Parcak z University of Alabama v Birminghamu, a Christopher Tuttle, výkonného ředitele Rady amerických zámořských výzkumných center, popisuje nález jako "skrytý, ale přímo před očima".

Povrch platformy naznačuje, že pochází z poloviny druhého století před naším letopočtem, tedy z doby, kdy byla Petra na vrcholu. Je možné, že stavba měla ceremoniální význam. Průzkum také odhalil, že uvnitř velké je obsažena i menší platforma lemované sloupy na jedné straně, se širokým schodištěm na druhé.

Petra je skalní město a archeologické naleziště v Jordánsku. Od roku 1985 je zařazena na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V Bibli je označováno jako Selá a Arabové mu dali jméno Mojžíšovo údolí.

Zdroj: BBC

Tagy článku