Popisek: Ilustrační foto
Švédsko díky svým liberálním zákonům zažívá rostoucí příliv žadatelů o azyl, což vyvolává stále vyšší tlak na bezpečnostní složky v zemi. Švédská vláda popírá existenci tzv. "no-go zón".
Kdysi jedna z nejbezpečnějších a nejklidnějších zemí Evropy je čím dál víc zmítána občanskými nepokoji a je "ve válce sama se sebou". Téměř 26,8 procent populace je v současnosti jiné národnosti nebo má alespoň "nešvédské" rodiče. Tak obrovský příval imigrantů nebyla země schopna integrovat, cizinci mnohdy ani nemají snahu o integraci a výsledkem je vznik ghet, kde vzrůstá trestná činnost a extrémismus. O tom loni v září otevřeně promluvil i bývalý švédský policista Torsten Elofsson.
V současnosti už údajně existuje ve Švédsku 55 oblastí, kde neplatí švédské zákony, uvádí server rt.com.
"Švédsko už není bezpečná země," říká švédský novinář. Na vině jsou přistěhovalci
V těchto "no-go zónách", které vznikají ve švédských městech, má prý policie "vážné problémy" v boji s trestnou činností, pokračuje server. Tyto oblasti jsou rozděleny do tří kategorií v závislosti na tom, jak významné riziko představují pro policisty. Zatímco v únoru uvedla švédská policie ve své souhrnné zprávě, že v zemi je 50 tzv. "no-go" zón, minulý týden jejich počet zvýšila o dalších pět.
Přestřelka přistěhovaleckých gangů v nočních ulicích švédského Malmö
Rakouský deník Krone zveřejnil 23. září článek, ve kterém uvádí, že švédská policie čelí velké krizi sebedůvěry, v poslední době uvažují o změně profese čtyři z pěti policistů.
"Prožíváme velkou krizi. Mnozí kolegové se rozhodli skončit, " uvedl policista Peter Larsson pro norské televizní vysílání stanice NRK. "Drasticky se zhoršily pracovní podmínky, což vede k tomu, že se řada kolegů rozhodla hledat jinou práci. "
Pokud se policisté rozhodnout přijít do "no-go zón", riskují, že budou slovně napadeni, že po nich budou místní házet kameny nebo dokonce jejich hlídkové vozy budou ukradeny nebo skončí v plamenech.
Podle policejní zprávy je kriminalita v "zakázaných oblastech" na vzestupu, ať se jedná o trestné činy vandalismu až po drogovou kriminalitu, sexuální útoky nebo násilí páchané se zbraněmi. Konkrétním příkladem je Malmo, třetí největší město ve Švédsku, kde v průběhu několika dnů zapálili žháři přes 70 vozidel. Policii se přitom podařilo zatknout pouze jednoho podezřelého.
Norský policista: Rostoucí migrace vede k většímu počtu znásilnění. Devět z deseti případů násilí na dětech mají na svědomí migranti
Je ironií, že poté, co maďarská vláda poukázala na existenci no-go zón v Evropě, aby podpořila odmítnutí kvót v nadcházejícím referendu, švédská ambasáda jí za to pokárala a tvrdila, že "žádné takové oblasti ve Švédsku neexistují."
Zástupkyně ambasády v Budapešti Anna Boda tehdy uvedla pro server thelocal.se: "Je pro nás důležité, aby byly maďarským občanům sdělovány o Švédsku přesné informace. Naše velvyslanectví proto odmítá tvrzení, že existují na mapě Evropy červeně označené oblasti v některých zemích, včetně Švédska, které maďarská vláda nazývá "no-go zónami" a ve kterých policie a stát údajně nemá kontrolu nad bezpečností občanů."
V loňském roce dokonce chtěla pařížská primátorka Anne Hidalgo žalovat americkou televizní stanici Fox News kvůli zprávě, ve které poukázala na "no-go zóny" ve francouzském hlavním městě.