Ve Venezuele se sejde Ústavodárné shromáždění, čekají se protesty

Ve Venezuele se sejde Ústavodárné shromáždění, čekají se protesty
04 / 08 / 2017, 17:00


Ve Venezuele má dnes poprvé zasednout Ústavodárné shromáždění, jehož vznik jako nedemokratický krok bojkotovala opozice a kritizovala řada států, včetně USA. V jihoamerické zemi, zmítané od dubna protivládními protesty s více než 120 oběťmi, se také dnes očekávají velké demonstrace. Ke střetům může dojít i přímo v budově parlamentu, kde má nový orgán zasednout a kde opoziční poslanci hodlají nadále vykonávat své mandáty.

Opozice, která má od loňského ledna v parlamentu většinu, svolala na dnešek demonstrace. Chce tak protestovat proti novému orgánu, jímž prezident Nicolás Maduro hodlá upevnit svou moc. Ústavodárné shromáždění bude mít totiž podle právních expertů výjimečné pravomoci. Opozice se obává, že rozpustí parlament a odvolá generální prokurátorku, která v posledních měsících kritizuje vládu a nejvyšší soud za neústavní kroky.

Maduro tvrdí, že nový orgán je nutný k uklidnění situace v zemi, zmítané politickou a ekonomickou krizí. Za tento vývoj je ale podle opozice zodpovědný právě Madurův autoritářský způsob vlády a jeho socialistická hospodářská politika. Od loňského ledna, kdy socialisté ztratili po více než 15 letech většinu v parlamentu, blokuje prezidentovi nakloněný nejvyšší soud práci poslanců a ruší jimi přijaté zákony.

Ústavodárné shromáždění, na jehož předsednictví kandiduje i prezidentova manželka Cilia Floresová, ovládnou Madurovi příznivci. Opozice totiž nedělní volby bojkotovala, takže ani nepostavila své kandidáty.

Volby do nového orgánu označila za zmanipulované opozice i firma Smartmatic, která je zajišťovala po technické stránce. Podle šéfa firmy byla účast přinejmenším o milion voličů nižší, než je vládou uváděných osm milionů. USA kvůli tomuto hlasování uvalily sankce na několik činitelů venezuelského režimu, včetně prezidenta Madura.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace