Ve Vídni jednali o Sýrii, na osudu prezidenta Asada se neshodli

Ve Vídni jednali o Sýrii, na osudu prezidenta Asada se neshodli
Autor fotografie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bashar_al_Assad
31 / 10 / 2015, 09:00

Sýrie by měla být jednotná a její vedení sekulární, shodli se včera politici při jednání o Sýrii, které se uskutečnilo ve Vídni. V jednacím sále byli přítomní zástupci 17 států včetně Íránu, který se podobného mezinárodního rokování o syrské krizi účastnil vůbec poprvé.

Účastníci schůzky se prý chtějí pokusit dosáhnout v Sýrii v následujících týdnech celonárodního či regionálního příměří, uvedl německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Na osudu prezidenta Bašára Asada se ale neshodli, dodal.

Podle francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse politici diskutovali o mnoha tématech včetně těch "nejtěžších". V některých bodech se prý neshodli, nicméně opět se ve stejném složení sejdou za dva týdny, nejspíš zase ve Vídni, dodal Fabius.

"Nedošlo k žádnému průlomu, ale ten se dnes ani nečekal," řekl Steinmeier novinářům.

"Osm hodin závažných syrských rozhovorů ve Vídni. Byly náročné, ale konstruktivní: máme dostatek společného základu pro zahájení politického procesu pod vedením OSN," uvedla na Twitteru šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

V závěrečném prohlášení z jednání stojí, že mezi účastníky "přetrvávají významné rozdíly", nicméně existuje shoda, že "je nezbytné zrychlit veškeré diplomatické úsilí vedoucí k ukončení války". Politici rovněž žádají OSN, aby si pozvalo zástupce syrské vlády a opozice a aby byl zahájen "politický proces vedoucí k důvěryhodné, nesektářské vládě s tím, že následovat bude nová ústava a volby".

Americký ministr zahraničí John Kerry na závěrečné tiskové konferenci uvedl, že všechny země, i blízkovýchodní rivalové Írán a Saúdská Arábie, se zavázaly podpořit nezávislou a sekulární Sýrii, zachovat státní instituce, chránit práva všech Syřanů, zajistit přístup k humanitární pomoci a rovněž pokusit se porazit Islámský stát. Nový proces pod záštitou OSN by měl podle Kerryho vést ke vzniku nové syrské ústavy a k volbám, na které budou dohlížet mezinárodní pozorovatelé. Rovněž by mělo skončit násilí mezi Asadovou armádou a rebely, aby se světové společenství mohlo soustředit na boj s islamisty.

Jak Kerryho doplnil u stejného stolu sedící ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, Moskva chce zabránit teroristům, aby se zmocnili vlády nad Sýrií. Všichni účastníci schůzky se podle šéfa ruské diplomacie shodli, že je třeba bojovat s Islámským státem a dalšími teroristy.

Jak uvedla BBC, ve Vídni jednali ministři zahraničí či dalších představitelé z USA, Ruska, Saúdské Arábie, Turecka, Íránu, Británie, Francie, Německa, Itálie, Egypta, Libanonu, Iráku, Kataru, Ománu, Spojených arabských emirátů, Jordánska, Číny a rovněž představitelé EU a OSN.

U jednoho jednacího stolu seděli zástupci zemí, jejichž názory se zásadně liší v pohledu na to, zda může zůstat u moci syrský prezident Bašár Asad. Írán, který je vedle Ruska hlavním Asadovým spojencem, je podle Reuters souihlasit, že se země dohodnou na ustavení půlroční dočasné syrské vlády. Potom se má o Asadově osudu rozhodnout ve volbách.

"Írán netrvá na tom, aby Asad zůstal u moci navždy," citovala íránská média náměstka íránského ministra zahraničí Hosejna Ámira Abdolláhjána, který byl členem teheránské delegace.

Podle nejmenovaného diplomata by dokonce mohlo dojít k tomu, že po přechodném období by Írán mohl Asada přestat podporovat.

"Rozhovory jsou o kompromisech a Írán je připraven učinit kompromis spočívající v tom, že Asad zůstane u moci šest měsíců," uvedl tento zdroj. "Samozřejmě, pak bude na syrském lidu, aby rozhodl o osudu své země," dodal.

Vůdce syrské politické opozice George Sabra to ale vyloučil. Každý plán, který umožní Asadovi kandidovat v předčasných volbách, je podle něj šílený. Asada považuje za kořen problému a uspořádat za současné situace celonárodní volby je nemožné.

"Kdo je dostatečně šílený na to, aby věřil, že je možné za nynějších podmínek v Sýrii uspořádat volby? Miliony Syřanů jsou mimo Sýrii, někteří v uprchlických táborech. V Sýrii jsou další miliony lidí, kteří odešli z domovů ve snaze najít bezpečné místo," citovala Sabru agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Tagy článku