Ve Vídni prý řádí kvůli uprchlíkům západonilská horečka

Ve Vídni prý řádí kvůli uprchlíkům západonilská horečka
Popisek: Přenaščem nákazy jsou komáři, nikoli lidé
16 / 09 / 2015, 13:15

V Rakousku, konkrétně ve Vídni, se prý kvůli uprchlíkům šíří tzv. západonilská horečka. Jedná se o onemocnění, které může způsobit zánět mozkových blan, ochrnutí a u starších lidí i smrt. U nás touto nemocí trpěl herec Pavel Nový.

Na internetovém serveru Svobodný svět vyšel článek o tom, že dárci krve na Slovensku jsou upozorňováni na to že, kdo navštívil Rakousko - Vídeň, musí počkat s darováním krve 28 dní. Internetovému médiu poslal informaci jeden ze slovenských čtenářů, který se sám chystal darovat krev.

Upozornění pro dárce krve skutečně na webových stránkách Národní transfúzní služby visí. Týká se ale i lidí, kteří navštívili například Maďarsko (oblast Fejer), dále Bulharsko, Srbsko, Izrael a určité oblasti Rumunska, Itálie a Portugalska. Varování platí do 30. listopadu.

Server Svobodný svět spojuje toto varování s vlnou uprchlíků, kteří zaplavili také Rakousko. Když se ale podíváme na samotnou nemoc zvanou západonilská horečka, dozvíme se, že přenašečem této nákazy je komár a z člověka na člověka je nemoc přenosná právě pouze krví nebo darovanými orgány.

Tato nemoc, která už podle svého názvu, se primárně vyskytuje v Africe, se začala již dříve šířit jiných oblastí včetně Evropy. Po povodních se dokonce objevily jednotky případů i v Česku, první ještě dříve a to v roce 1997. Nemoc má inkubační dobu až 14 dní a u někoho může mít jen lehký průběh v podobě bolesti hlavy, svalů, horečky apod. U někoho bohužel může vyvolat až zánět mozkových blan nebo dokonce ochrnutí a smrt. Mediálně nejznámějším případem tohoto onemocnění u nás se stal oblíbený herec Pavel Nový, který ochrnul a málem na následky nemoci zemřel. Virus si údajně přivezl z dovolené na Kypru.

Panika okolo přenosu této nemoci z uprchlíků je tedy pravděpodobně jen mediální kachnou. Vídeň jako jediná z vyjmenovaných oblastí sice není typickým místem této nákazy, ale možná že zhoršená situace souvisí s letošním extrémním vedrem. Šíření západonilské horečky v Evropě, která byla původně exotickou chorobou, je podle lékařů spjato právě s globálním oteplováním.

 

 

Tagy článku