Ve výběrovém řízení na ostrahu ostravského objektu VZP vyhrála suverénně nejnižší nabídka. Byl to záměr?

Ve výběrovém řízení na ostrahu ostravského objektu VZP vyhrála suverénně nejnižší nabídka. Byl to záměr?
Autor: pixabay.com|Popisek: pracovník ostrahy
27 / 02 / 2017, 14:00

Ostravská VZP vybrala ve výběrovém řízení dodavatele za nejnižší cenu.

V plném běhu je skandál ohledně uzavření všech budov Národní galerie kvůli rozvázání smlouvy s bezpečnostní agenturou ABAS, ve výběrovém řízení na ostrahu objektu ostravské regionální pobočky VZP nyní vyhrála suverénně nejnižší nabídka - 49 korun za hodinu hlídání pracovníkem ostrahy.

Čtěte také: Blýská se na lepší časy? Letiště Praha neakceptovalo nejnižší nabídkovou cenu za bezpečnostní služby

Tím se stala bezpečnostní agentura DELTA facility, která má pobočky po celé České republice. Až druhá se umístila ve výběrovém řízení bezpečnostní agentura VKUS-BUSTAN. Ta nabízela 72 korun za hodinu, třetí v pořadí FENIX INTERNATIONAL pak 108 korun za hodinu. Přesto zvítězila nejnižší nabídka. 49 korun za hodinu je v současné době pod hranicí minimální mzdy, která rozhodnutím vlády pro rok 2017 činí 66 korun.

Čtěte také: Zruší ministerstvo kultury a letiště výběrové řízení na ostrahu?

V tiskové zprávě o vítězi výběrového řízení VZP uvádí, že byl vybrán nejvhodnější dodavatel a jediným hodnoticím kritériem byla nejnižší cenová nabídka bez další specifikace.

,,To už je i pod hranicí minimální mzdy. Každému musí být jasné, kdo tu službu bude vykonávat a podle toho si umí i představit, jak taková ostraha bude v praxi vypadat. Pokud to nebyl záměr tak je to další informace o tom, že zadavatel neumí vypsat veřejnou soutěž," řekl SECURITY magazínu Zdeněk Vondráček z KSČM. Podle komunistického poslance tak hrozí velmi nízká kvalita služeb a podle toho může vypadat i kvalita ostrahy.

Na otázku SECURITY magazínu, zda tím není ohrožena kvalita služeb poskytovaná vítězným dodavatelem, odkázal tiskový mluvčí VZP Oldřich Tichý redakci pouze na tiskovou zprávu o rozhodnutí o výběru nejvhodnější nabídky. Potvrdil, že u této ,,malé zakázky" rozhodla skutečně jen cena a ne další kritérium. U zadávání větších zakázek byl pak tiskový mluvčí VZP vyhýbavý. Podle něho jsou u těchto zakázek ,,kritéria různá", aniž by je konkrétněji specifikoval.

SECURITY magazín bude tento případ dál sledovat.

 

 psali jsme:

Národní galerie zůstává zavřená i v neděli

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace