Autor fotografie: Jan Zilvar|Popisek: bezpečnostní výbor
Včerejší maraton zahajovacích schůzí nově ustavených výborů Poslanecké sněmovny měl poměrně klidný a rychlý průběh. Výbory zvolily předsedu, na shodu o počtu místopředsedů se ještě čeká, stejně jako na rozdání úkolů k projednání státního rozpočtu na roku 2018 za jednotlivé kapitoly zpravodajům.
Výjimkou z pravidla bylo jednání výboru pro bezpečnost. Už od začátku bylo jasné, že volba by neměla mít hladký průběh. Poslanci za KDU-ČSL a STAN Jan Bartošek a Vít Rakušan upozorňovali na fakt, že na kandidátovi na post předsedy Radku Kotenovi z SPD, nebyla vyslovena shoda napříč poslaneckými kluby.
psali jsme: O podobě zákona o bezpečnostní činnosti se bude ještě jednat
Základní výtkou kritiků byl Kotenův facebookový profil se stanovisky vyzývajícími k odchodu z NATO, EU, hrozby imigrace a další dezinformační kampaně. Sám Koten překvapivě nepůsobil tak razantním dojmem, jak funguje jeho profil na Facebooku. Ve svém představení výboru se profiloval jako IT odborník, který má blízko k otázkám kyber bezpečnosti a terorismu.
Připustil, že se o své profily v kampani nestará osobně, takže se necítí odpovědný za jejich obsah. Přítomné pak zaujal prohlášením: „Přeji si, aby zůstal zachován standard bezpečnosti v České republice.“ Pro volbu předsedy tak měl jako jeden z mála nominantů protikandidáta, Jana Bartoška z KDU-ČSL.
psali jsme: Branný výbor je proti právu policie zadržet legálně drženou zbraň přímo v obydlí
Následné hlasování ukázalo, že se překvapení, přes bouřlivou debatu, nekoná. Výsledek Koten-Bartošek 10:7 vypovídá za vše a tedy nepřekvapuje. ANO, SPD a KSČM mají dohromady právě 10 členů výboru.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více