Ve výboru pro bezpečnost to jiskřilo. Koten byl přesto zvolen

Ve výboru pro bezpečnost to jiskřilo. Koten byl přesto zvolen
Autor fotografie: Jan Zilvar|Popisek: bezpečnostní výbor
30 / 11 / 2017, 12:15

Včerejší maraton zahajovacích schůzí nově ustavených výborů Poslanecké sněmovny měl poměrně klidný a rychlý průběh. Výbory zvolily předsedu, na shodu o počtu místopředsedů se ještě čeká, stejně jako na rozdání úkolů k projednání státního rozpočtu na roku 2018 za jednotlivé kapitoly zpravodajům.

Výjimkou z pravidla bylo jednání výboru pro bezpečnost. Už od začátku bylo jasné, že volba by neměla mít hladký průběh. Poslanci za KDU-ČSL a STAN Jan Bartošek a Vít Rakušan upozorňovali na fakt, že na kandidátovi na post předsedy Radku Kotenovi z SPD, nebyla vyslovena shoda napříč poslaneckými kluby.

psali jsme: O podobě zákona o bezpečnostní činnosti se bude ještě jednat

Základní výtkou kritiků byl Kotenův facebookový profil se stanovisky vyzývajícími k odchodu z NATO, EU, hrozby imigrace a další dezinformační kampaně. Sám Koten překvapivě nepůsobil tak razantním dojmem, jak funguje jeho profil na Facebooku. Ve svém představení výboru se profiloval jako IT odborník, který má blízko k otázkám kyber bezpečnosti a terorismu.

Připustil, že se o své profily v kampani nestará osobně, takže se necítí odpovědný za jejich obsah. Přítomné pak zaujal prohlášením: „Přeji si, aby zůstal zachován standard bezpečnosti v České republice.“ Pro volbu předsedy tak měl jako jeden z mála nominantů protikandidáta, Jana Bartoška z KDU-ČSL.

psali jsme: Branný výbor je proti právu policie zadržet legálně drženou zbraň přímo v obydlí

Následné hlasování ukázalo, že se překvapení, přes bouřlivou debatu, nekoná. Výsledek Koten-Bartošek 10:7 vypovídá za vše a tedy nepřekvapuje. ANO, SPD a KSČM mají dohromady právě 10 členů výboru.  

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace