foto: Dachs Knives
Tentokrát jsme k rozhovoru přizvali pana Radima Dachse, majitele společnosti Dachs Knives, která se zabývá výrobou a prodejem nožů, ale také japonských mečů. Zajímalo nás například, jaké druhy nožů si může zákazník od firmy Dach Knives pořídit a v neposlední řadě, jaká fáze je na výrobě nože ta nejtěžší.
Pane Dachsi, kdy ve Vás uzrálo přesvědčení, že se chcete věnovat tak specifickému řemeslu, jako jsou ručně vyráběné nože?
Nože mě bavily od útlého dětství, první jsem vyráběl ze dřeva už jako hodně malý prcek pod dohledem otce. Posléze jsem se jako kluk zamiloval do seriálu Želvy Ninja a v tu dobu se zrodila láska k Japonsku a samurajským mečům. Bratr Kamil se pak vyučil kovářem a začalo přemlouvání k výrobě Katany... To jsem ale nevěděl, že je před námi s bratrem ještě obrovský kus cesty, hledání informací, zkoušení a nezdarů. Jelikož v té době tady mnoho informací nebylo, bylo to někdy dost náročné. Ohledně Japonska a mečů je toho k učení ještě na minimálně dva životy. Ve výrobě nožů se člověk zocelí až praxí, ale stále ho může něco překvapit.
Jaké druhy nožů si u Vás může zákazník pořídit?
Nože vyrábím jak pevné, tak zavírací. Z použití se dá vybrat z taktických - bojových nožů, loveckých i bushcraft, také dýky a mačety. Zavírací jsou také i v řadě, jak říkám gentleman do saka.
Jaké nože zákazníci nejvíce preferují? Mají také specifická přání na jejich úpravu či další modifikaci?
To je těžké říci, každý nůž má své určení a použití. Takže si u mě vybere každý, buď již z vyráběných modelů, nebo mu mohu vyrobit nůž na zakázku dle jeho představ a přání. Samozřejmě vše po oboustranné dohodě a domluvě, případně po upravě jeho nákresu. Tvarové úpravy mých již vyráběných nožů nejsou možné, modifikace je možná pouze v použitých materiálech na čepel a rukojeť. Vybrat si mohou i zda chtějí kožené či kydexové pouzdro.
Jaký je Váš oblíbený nůž a proč?
Můj nejoblíbenější nůž je Charon III a Pracant z mé výroby. Nechci, aby to vyznělo nějak samolibě, ale jsou to mé ,,děti” a návrh a vývoj byl od srdíčka. V zavíracích je to ARES.
Jaká fáze je na výrobě nožů ta nejtěžší?
Pokud se modeluje nový nůž pro zákazníka na zakázku, tak asi ten návrh nože. Prostě to namalovat, navrhnout tak, aby se do nože promítlo vše, co si zákazník zadal a je jeho přáním a byl s nožem po vyhotovení spokojený. Při samotné výrobě je to asi proces kalení (vytvrzení) nože, kdy si můžete celý nůž v jedné chvilce nenávratně zničit.
Jaké vlastnosti musí nůž bezpodmínečně mít, aby se mohl nazývat kvalitním?
Tak hlavně musí být správně zvládnuté kalení (vytvrzení) nože. To je asi alfa a omega všeho. Když budete mít sice na pohled krásně zhotovený nůž a bude buď moc tvrdý, tak vám praskne. Pokud bude měkký, tak zase bude hned tupý a v obou případech bude zákazník nespokojený, v prvním případě si troufnu říci, že hodně nespokojený.

Foto: Dach Knives
Existuje podle Vás v ČR nožířská tradice, nebo jde v našich podmínkách zatím stále o úzce profilované řemeslo?
Nožířů je v ČR opravdu hodně a troufnu si říci, že zručnost a kvalita některých nožířů je opravdu na světové úrovni. Pak je tu samozřejmě ještě řada ,,garážmistrů”, kteří nože vyrábějí a prodávají, a profesionální nožíři tomu s úsměvem říkají podle jednoho pořekadla: Vždy se najde někdo, kdo to udělá levněji.
Jaké novinky ze světa nožů chystáte do konce roku, respektive na rok příští?
Mám navržený jeden pevný nůž a jeden zavírací, ty bych chtěl zařadit do mé malosériové industriální výroby. V případě pevného nože jsem se snažil při návrhu obsáhnout a implementovat do něho všechny potřebné praktické věci, při používání nože v taktice (bojové) i bushcraftu (lovecké). Na tento nůž se opravdu moc těším, až se spustí jeho výroba. Zavírací, to bude zase jeden z větších nožů, a bude to model z oblíbené zakázkové výroby.

Foto: Dach Knives
Vaše firma se zabývá také výrobou ručně kovaných replik japonských mečů. Jak náročná je výroba jednoho meče, například katany dle zákazníkova přání, a kolik času celý proces zabere?
Na výrobu meče Katana si s bratrem bereme jeden rok od potvrzení objednávky. Výroba se dělí na dvě části, první kovářská práce, překládání ocele, vykování a zakalení čepele je v bratrových rukách. Druhá část, broušení, leštění a výroba Koshirae (soupravy meče) je zase v mých rukou. Platba probíhá na třetinky, kdy první část platí zákazník při objednání meče, druhou, při vykování a zakalení čepele, a třetí při předání hotového meče v Koshirae (soupravě).
Jaké technologie jsou používány k výrobě japonských mečů?
U nás jsou na výběr čtyři možnosti.
1. Meče tupé Iaito. Tupé lehoučké meče určené k cvičení.
2. Meče nepřekládané Sunobe (nejdostupnější verze mečů). Meče jsou vyráběné z jednoho materiálu (nejsou překládané), přesto mají všechny atributy, které musí mít japonský meč.
3. Meče překládané z moderní ocele. Tyto meče jsou překládané s vloženým měkkým jádrem a vyrobeny v konstrukci HON SAN MAI.
4. Meče vyrobené z vytaveného materiálu. Tyto meče jsou vyrobené tradiční technologií a jsou zároveň nejdražší v naší nabídce.
Český mečíř Petr Bolf v našem rozhovoru prohlásil, že výroba mečů je těžká práce a pro její solidní zvládnutí je potřeba několika let studia jak teoretického, tak praktického. Souhlasíte s tímto tvrzením?
Ano, souhlasím, jen bych dodal, že ve výrobě japonských mečů je člověk věčným učněm celý život, protože je stále se co učit a zdokonalovat se!
Tagy