Novináři a humanitární pracovníci si ve Vyškově vyzkoušeli kurz přežití.
Zájemci o kurz přežití museli absolvovat náročné fyzické a psychologické testy, které ověřovaly, zda jej skutečně zvládnou. O konečném výběru účastníků potom rozhodli specialisté z Vědeckého a servisního pracoviště tělesné výchovy a sportu Ministerstva obrany a psychologové z Agentury vojenského zdravotnictví.
Týdenní kurz je určen především pro pracovníky sdělovacích prostředků a humanitárních organizací, kteří vyjíždějí pomáhat do oblastí se zvýšeným výskytem bezpečnostních rizik. „Všechno, čím si u nás frekventanti kurzu projdou, pochází z našich zkušeností, které krom jiného nabíráme během zahraničních misí Armády České republiky,“ přiblížil program velitel kurzu major Ivan Škatulár.
Cílem kurzu přežití je seznámit účastníky s možným nebezpečím, se kterým se mohou setkat v nejrůznějších oblastech konfliktů a zároveň je naučit, jak v těchto extrémních situacích obstát. „Během kurzu byste měli překonat své psychické i fyzické limity, abyste lépe poznali sami sebe. Kromě nezbytné teorie vás čeká také praktický výcvik, například zvládání technik vyjednávání v krizovém prostředí, orientace v neznámém terénu za ztížených podmínek či zvládnutí krizových a zátěžových situací. Nebudou chybět ani základy první pomoci,“ řekl účastníkům kurzu na úvod major Škatulár a popřál všem mnoho sil.
Kurz speciální přípravy pro krizové situace pořádá pravidelně od roku 1994 odbor komunikace Ministerstva obrany společně s Velitelstvím výcviku – Vojenskou akademií ve Vyškově. V letošním roce se ho zúčastní zástupci Českého červeného kříže, Charity České republiky, Člověka v tísni, České rozvojové agentury a další.
Od roku 1994 kurz absolvovalo přežití 455 novinářů a humanitárních pracovníků a každoročně budí pozornost médií, odborných kruhů i laické veřejnosti.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě, letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více
Zdroj: mocr.army.cz