Vědci mluví o obří katastrofě. Američany doběhlo skladování tisíců barelů toxinu u Los Angeles

Vědci mluví o obří katastrofě. Američany doběhlo skladování tisíců barelů toxinu u Los Angeles
Autor fotografie: Vytvořeno umělou inteligencí / ChatGPT|Popisek: Toxický barel na dně moře (ilustrační foto)
11 / 05 / 2024, 08:00

Když přibližně před třemi lety vědci z Kalifornie oznámili, že našli na mořském dně nedaleko pobřeží Kalifornie více než půl milionů barelů toxického insekticidu DDT, tušili, že se jedná o závažný problém. Nyní vyšla dlouho očekávaná studie expertů, kteří zkoumali vliv na mořskou faunu a flóru. Černý scénář se naplnil.

Na ploše mořského dna o rozloze několika set kilometrů čtverečních nedaleko od megapole Los Angeles, v hloubce 900 m bylo v březnu 2021 objeveno bezmála 25 000 barelů s čistou, neředěnou formou insekticidu DDTJelikož však byl již v polovině minulého století prokázán nepříznivý vliv tohoto jedu na životní prostředí, začala být látka ve většině zemí světa od 60. let pozvolně zakazována. Postupným významným omezením používání této látky vyvstala u výrobců otázka, kam uskladnit již vytvořené zásoby postřiku.

Lodní deníky prokázaly, že průmyslové společnosti v jižní Kalifornii používaly výše zmíněnou oblast oceánu jako skládku. Smutné je, že si počínaly zcela legálně až do roku 1972, kdy byl přijat zákon o ochraně moří. Do té doby bylo vyhazování průmyslového, vojenského, jaderného a jiného nebezpečného odpadu do oceánů zcela běžnou praxí po celém světě. Tým vědců, který mapoval rozsah skládky, zjistil, že kromě sudů s DDT se na mořském dně nachází i vojenská munice a dokonce sudy s radioaktivním materiálem.

 

Ačkoli vědecký tým, který místo nepřetržitě od nálezu zkoumal, v tiskové zprávě uvedl, že sudy vypadají neporušeně, poslední studie zveřejněná v pondělí  6. května v Los Angels Times tento jejich „optimismus“ narušila. "Tento starý zdroj znečišťuje hlubokooceánskou biosystém, což je opravdu alarmující," uvedla vědkyně Eunha Hohová. Laboratoř výzkumnice na Státní škole v San Diegu publikovala chemickou analýzu.

Členka vědeckého týmu Hohová navíc dále specifikovala nebezpečí, které v oblasti na dně oceánu stále přetrvává: "Nemluvíme (ve zprávě) o zooplanktonu sesbíraném v roce 1960 - mluvíme o zooplanktonu sesbíraném nyní v hlubokém oceánu, který je stále znečištěný DDT". Výzkumníci tak identifikovali malý zooplankton a také ryby ze středních až nízkých hloubek jako potenciální spojení mezi kontaminovaným sedimentem a větším ekosystémem. Chemické analýzy proto poprvé potvrdily, že tyto hlubokomořské organismy jsou kontaminovány četnými sloučeninami souvisejícími s DDT.

Letadlo rozprašuje DDT nad Aljaškou

Nebezpečí však nespočívá pouze v zabíjení podmořského života. Přes zooplankton, malé a následně větší ryby se totiž toxické látky mohou dostat také na talíř až nejvýše postavenému tvoru v potravním řetězci, člověku. Možné obrovské nebezpečí šíření DDT se podle vědců však již pomalu začíná ukazovat. Tyto toxické chemikálie totiž byly nedávno zaznamenány v tuku těl mrtvých delfínů, které moře vyplavilo na břeh nedaleko podmořské skládky. Právě pro delfíny je totiž plankton potravou, bez které by nedokázali přežít a logicky se toxin dostal do jejich těla touto cestou.

 

DDT způsobuje rakovinu

Látka DDT, celým názvem dichlordifenyltrichlorethan, byla sice poprvé syntetizována rakouským chemikem Othmarem Zeidlerem již v 70. letech 19. století, ale pro hubení hmyzu se začala používat teprve před začátkem druhé světové války. Od této doby se rozjela nejen jeho masová produkce, ale látka také začala být používána proti širokému množství živočichů především v zemědělství. DDT je vysoce toxické, poškozuje nervový systém a při chronickému vystavování účinkům může u živočichů dojít k rozvoji rakoviny jater, narušení metabolismu, poruchám vývoje plodu i plodnosti. 

 

Tagy článku