Věděli jste, že Maďaři nejsou trestáni za zastřelení lupiče ve vlastním domě?

Věděli jste, že Maďaři nejsou trestáni za zastřelení lupiče ve vlastním domě?
Autor: Dollar Photo Club|Popisek: Ilustrační foto
09 / 10 / 2016, 09:00

Jeden z našich nejčtenějších článků z 26. února 2016

Od července 2013 platí v Maďarsku nekompromisní trestní zákoník hodně inspirovaný tím americkým. Maďaři se ale od té doby nemusí bát postihu za zastřelení lupiče ve vlastním domě. Před tímto datem na tom byli Maďaři stejně jako jsme nyní my, pokud došel lupič k úhoně, mohlo se jednat o trestný čin majitele nemovitosti. Nový zákon umožňujě například Maďarům, aby bránili majetek pomocí elektrického plotu, ten ale nesmí zabíjet.

Povolená vražda

Tento pojem znamená, že lidé mají možnost zastřelit ve svém vlastním domě útočníka, nebo více útočníků, kteří vniknou do cizí nemovitosti. Samozřejmě odpůrci namítají, že může docházet k omylům, ale uplynuly už téměř tři roky a žádný takový případ nenastal.

A jak je to u nás?

Když předseda výboru obrany David Kádner předložil svou koncepci "Můj dům, můj hrad" letos v lednu, česká vláda to smetla ze stolu. Vládní odmítnutí zákona „Můj dům, můj hrad“ je čistě politické. Argument, že rozšíření institutu nutné obrany je zbytečně, neobstojí. Z mezinárodního srovnání jasně vyplývá, že řada států má přesně tento rozšířený institut pro ochranu obydlí, který se osvědčuje. Je to naopak ČR, kde lidé nemají dostatečnou právní ochranu v případě, že se rozhodnou bránit proti útočníkovi.

„U poslanců ve Sněmovně očekávám mnohem vstřícnější stanovisko. Zejména v době zhoršující se bezpečnostní situace je potřeba dát lidem jednoznačné právo se bránit. Vláda v podstatě nemá věcné argumenty a vystačí si s tím, že ji návrh přijde zbytečný. My ho naopak považujeme za zásadní. Zákon má myslet především na oběti, nikoli na zločince,“ říká k návrhu zákona David Kádner.  

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace