Autor fotografie: jaderná elektrárna|Popisek: Andreas Krischer
Ostraha jaderných elektráren v Temelíně a Dukovanech mezi roky 2019 až 2023 za 650 milionů korun, to je bezesporu bezpečnostní supertendr roku, který přitahuje pozornost médií i lobbistů. Vedení ČEZu je už léta kritizováno za to, že tento tendr nebyl vypsán dříve, protože doposud ostrahu po více než 20 let zajišťuje G4S. Přinášíme pohled za kulisy i shrnující přehled informací k supertendru.
Blamáž Mladé fronty Dnes
Dodavatel pultů centrální ochrany pro Policii ČR a firma dodávající komplexní řešení ochrany muničních skladů pro Armádu ČR, brněnská společnost Trade Fides, měla být v loňském roce prodána společnosti ČEZ. Z koupě však sešlo pro příliš vysoké cenové požadavky Libora Hladíka majitele společnosti, který chtěl podle médií až 2 miliardy korun za tuto společnost. Přitom klíčová zakázka ochrany muničních skladů příští rok končí a armáda bude vybírat nového dodavatele.
psali jsme: Ministerstvo kultury se začalo řídit heslem kvalita, ale vždy za nejnižší cenu
V úterý MFD přinesla informace o výběrovém řízení na ostrahu jaderných elektráren s názvem: ,,ČEZ chtěl vlinou agenturu.“ MFD napsala: ,,Pokud ČEZ Trade Fides nekoupí, dost možná mu dá zakázku". Již v páteční MFD tuto spekulaci ale vyvrátil přímo šéf bezpečnosti ČEZu Daniel Rous: ,,Trade Fides nemá nic společného s ostrahou žádných objektů, natož jaderných elektráren. Za těmi zprávami, které se v poslední době objevily, vidím klasický konkurenční boj mezi firmami na trhu, ale zde si troufnu tvrdit, že zprávy, které se týkají Trade Fides, pocházejí od lidí, kteří od nás neodešli v dobrém, a tak po nás plivají."
Na ČEZ útočí G4S, ABAS i vyhození zaměstnanci
Dosavadní poskytovatel ostrahy jaderných elektráren G4S vystřídal v posledních letech několikrát vedení své pobočky v ČR. Nadnárodní vedení společnosti není se stavem v ČR již dlouhá léta spokojeno. V devadesátých letech byla G4S jednoznačně lídrem trhu soukromých bezpečnostních služeb u nás. Svou pozici však začala ztrácet již před 9 lety, kdy společnost opustil mnohaletý generální ředitel Michal Fábera. Jak v pondělí upozornil server securityguide.cz, nové vedení G4S má velkou motivaci současný tendr na ochranu jaderných elektráren zrušit. Již nyní tendr počítá se zahájením ostrahy až od roku 2019. Pokud by se podařilo výběrové řízení zrušit, G4S by za současné ceny mohla v klidu pokračovat v ochraně elektráren klidně až za horizont roku 2020.
psali jsme: Bude ministr kultury jezdit Dacií? Ne, ale Národní galerii nechá hlídat za pár korun
Obchodní ředitelka G4S Lenka Nováková kritizovala tendr už na konci listopadu v časopise Euro s tím, že ochranky působící pouze v ČR nemají možnost se tendru zúčastnit. Konkrétně se jí nelíbil požadavek kvalifikace v tendru doložit alespoň tři sedmdesátimilionové kontrakty uzavřené po roce 2015. Vedle G4S přísnost tendru kritizuje i místopředseda Komory podniků komerční bezpečnosti Václav Jahodář, který působí ve společnosti ABAS. Pro Týdeník EURO uvedl: ,,Těch nespokojených, kteří do výběrového řízení mohli vstoupit, ale nedokážou splnit požadavky, je celá řada". Pikantní na Jahodářově vystoupení je skutečnost, že právě ABAS stojí za karambolem posledního velkého tendru na ostrahu. ABAS loni vysoutěžil ostrahu objektu v kompetenci ministerstva kultury. Na počátku tohoto roku však ABAS zablokoval provoz Národní galerie a došlo k ukončení ostrahy touto společností.
Ministerstvo kultury je tak právě i nyní velkým strašákem ve společnosti ČEZ. Šéf bezpečnosti ČEZu pro MFD přísnost tendru okomentoval takto: ,,Podmínky jsou přísné záměrně. Je rozdíl hlídat obchody a jadernou elektrárnu. Chceme vybrat seriózní firmu, u které nebudeme mít obavu, že za měsíc zkrachuje nebo že přijde o bezpečnostní prověrku, nebo že nebude schopna garantovat, že sežene zaměstnance, což je v současné době pro bezpečnostní agentury velký problém. "
psali jsme: Jiří Chvojka z ERÚ: ceny plynu mohou stoupnout o 20%, kvůli nové legislativě
Šéf bezpečnosti ČEZu často informace médiím neposkytuje. Nyní, i když sám Rous není členem výběrové komise, musí tendr obhajovat. Jde o velké peníze nejen za ostrahu elektráren, ale jde i o případné miliardy, kdyby se tendr zrušil a například se znovu otevřela otázka, zda ČEZ má koupit společnost Fides.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více