Veletrh URBIS The Smart Cities Meetup 2024 – chytrá města chtějí být také bezpečná

Veletrh URBIS The Smart Cities Meetup 2024 – chytrá města chtějí být také bezpečná
Autor fotografie: redakce|Popisek: Veletrh URBIS
13 / 06 / 2024, 10:30

Veletrh URBIS The Smart Cities Meetup 2024 v Brně nabídl produkty firem nejen v oblasti Smart cities, tedy pokročilých technologií "chytrého města", ale měl přesah i do oblasti bezpečnosti.

Například společnost Moram představila nabídla nadčasovou sekačku s funkcemi „policejního strážníka“ a Sensority se pochlubila čidlem monitorujícím naplněnost kontejnerů. A nesměly chybět ani další unikátní bezpečnostní nadčasové modely.

Moram a její unikátní strážník

 

Původně šlo o vlastně jen o moderní sekačku na trávník. Na trhu je nabízena řada různých modelů. Tento malý hlídač však umí rozeznat ležícího člověka, rozpoznat výstřely nebo jiné hlasité neobvyklé zvuky, které mohou znamenat hrozící nebezpečí. S aplikací v telefonu vám pak do pár sekund sdělí údaje o situaci a upozorní vás na případné nebezpečí. V budoucnosti si ho lze velmi dobře představit při práci i v městských parcích jako nenápadného zahradníka, pozorovatele a strážce.

Sekačka od Moramu

Sensority – úspora nákladů díky čidlu DistSense

 

Mezi vystavovateli byla také společnost Sensority, která se podílí na charitativním projektu pro děti v Klokánku. V Brně prezentovala čidlo DistSense, které monitoruje naplněnost kontejnerů a velmi tak prospívá společnosti Kloktex, jež tuto technologii využívá pro své kontejnery a Klokánek. Systém šetří na svozu kontejnerů až 50 % nákladů a uvolněné prostředky lze následně využít ve prospěch dětí. Dalším zajímavým produktem, který DistSense nabízí, je tlačítko SecurSense. Jde o bezpečnostní zařízení, které po stisknutí okamžitě aktivuje alarm a odesílá signál na bezpečnostní centrálu, na mobilní telefon nebo například ostraze. Pozoruhodným produktem je také tlačítko Coldsence, které slouží k měření teplot ve zdravotnictví a potravinářství.

Kontejner Kloktex

 

Cyclomedia – atraktivní 360° vizualizace ulice

Další společností, která v konkurenci pozoruhodných produktů a technologií na obsahově i formou velmi atraktivním veletrhu dokázala vyniknout, byla společnost Cyclomedia. Jejím cílem je shromažďování dat z reálného světa a jejich přetváření do 360° vizualizací ulic. Další službou, kterou nabízí, je statistika dat poháněná umělou inteligencí. Tato technologie, která se dnes čím dál více uplatňuje v mnoha oblastech lidského života, usnadňuje a vlastně umožňuje práci s obrovským množstvím dat.   

Netlia – pokročilé pohybové a PIR detektory

Specificky pro oblast bezpečnosti pak jsou určené produkty společnosti Netlia, která se zaměřuje nejen na vytápění budov, ale současne se specializuje na pohybové a PIR detektory (passive infrared, druh elektromagnetického čidla, které detekuje infračervené záření) pro bezpečnost vašeho domu. Její snímače umějí testovat konektivitu, měřit teplotu a signalizovat optická a zvuková data.

Návštěvníci měli možnost vidět pokročilé bezpečnostní systémy, obranné technologie a moderní vybavení pro bezpečnostní složky, čímž veletrh URBIS potvrdil svůj význam a relevantnost na tomto poli. Celkem se ho zúčastnilo 67 unikátních firem s pokročilými technologiemi, jejichž cílem je usnadnit lidem život a zvýšit úroveň jejich bezpečí.

Autor: Klára Porhajmová

Tagy článku