Autor fotografie: U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 1st Class John M. Hageman
Vrchní velitelé amerického a čínského vojenského námořnictva spolu ve čtvrtek hodinu jednali prostřednictvím videokonference o úterní plavbě amerického torpédoborce u Spratlyho ostrovů nárokovaných Čínou. John Richardson a Wu Šeng-li se podle Pentagonu dohodli, že v kontaktech budou pokračovat.
Americký torpédoborec Lassen pronikl v úterý za hranici 12 námořních mil vymezující pobřežní pásmo kolem Spratlyho ostrovů. Vojenské plavidlo ve sporné oblasti Jihočínského moře hlídkovalo jen několik hodin, uvedly americké armádní zdroje. Peking kritizoval Washington, že tímto manévrem ohrozil suverenitu a bezpečnostní zájmy Číny a údajně varoval USA před provokacemi. ína rovněž uvedla, že americké plavidlo "sledovala a varovala".
Pentagon po jednání Richardsona s Wuem oznámil, že plánovanou výměnu návštěv amerických a čínských válečných lodí incident neohrozil.
"Nic není ohroženo, nic není zrušeno," řekl americký admirál. Obě strany se podle něj shodly na tom, že budou dodržovat pravidla regulující chování bitevních lodí při neplánovaném setkání na moři.
Mluvčí amerického námořnictva v této souvislosti zopakoval americké stanovisko, že jedním z cílů volného pohybu amerických lodí je "chránit právo na užívání moře a vzdušného prostoru pro všechny národy na základě mezinárodního práva".
Čínská admiralita vydala komuniké, v němž odkazuje na příkré formulace v prohlášeních velitele čínského námořnictva během videokonference. Pokud budou Spojené státy pokračovat ve svých "nebezpečných a provokativních činech" v Jihočínském moři, vznikne nebezpečí, že tyto skutky povedou k "malému incidentu, který zažehne válku," řekl údajně Wu Šeng-li Richardsonovi.
Čínský armádní mluvčí už dříve prohlásil, že Peking dá Richardsonovi najevo své stanovisko k "nepovolené přítomnosti" amerických lodí ve vodách Jihočínského moře.
"Vyzveme USA, aby se to neopakovalo. V opačném případě podnikneme podle potřeby nezbytné kroky," řekl mluvčí.
Zdroj: ČTK