Velká Británie chce islámské teroristy zavřít do speciální věznice. Britský Alcatraz?

Velká Británie chce islámské teroristy zavřít do speciální věznice. Britský Alcatraz?
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Věznice Alcatraz
14 / 02 / 2016, 17:45

Britská vláda údajně zvažuje umístění všech odsouzených islamistických teroristů do jediné specializované věznice. Vznikne ve Velké Británii obdoba amerického Alcatrazu nebo Guantanamo Bay?

Současný systém umisťování islámistů a extrémistů do zařízení s nejvyšší ostrahou chce vláda nahradit zcela novým vězeňským systémem. Tajemník ministerstva spravedlnosti Michael Gove má v březnu předložit zprávu, jakým způsobem má být nakládáno s nejnebezpečnějšími vězni, aby se minimalizovalo riziko radikalizace ostatních spoluvězňů. Zdroj: rt.com

Už v listopadu jsme psali o tom, že v britských věznicích kategorie A, tedy určených pro nejtěžší zločince, zastrašují gangy islamistických extrémistů ostatní nemuslimské vězně. Podle čísel zveřejněných v jedné ze studií, je zřejmé, že došlo ke zvýšení podílu uvězněných muslimů za nejtěžší kriminální zločiny. 

David Cameron hovořil v pondělí o reformě vězeňství a naznačil i možná východiska. "Evidujeme přibližně tisícovku odsouzených, kteří byli označeni za extrémisty nebo mají k extrémismu sklony. Také víme, že tito vězni zastrašováním i fyzickým násilím nutí slabší jedince ke konverzi k islámu a šíří mezi ostatními vězni svůj zvrácený pohled na svět."

O problematice jsme psali také v článku "Časovaná bomba v britských věznicích - islámští radikálové slibují "ochranu" v dubnu loňského roku.

"Nemůžeme stát stranou a dívat se na to, jak se tito lidé radikalizují, zatímco jsou "v péči státu". Chci, aby bylo všem jasné: jsem připraven zavést v nápravných zařízeních zásadní změny, mezi něž bude patřit i zákaz náboženských kázání muslimských imámů. Je nutné přijmout zásadní změny v zacházení s vězni, kteří byli odsouzeni za teroristické trestné činy."  

Muslimský podvodník si stěžuje na výkon trestu v české věznici: nemohl jsem slavit ramadán

Umístění všech radikálů "pod jednu střechu" však nebude vůbec jednoduché. Znamená to i izolaci mezi jednotlivci uvnitř takového zařízení, protože koncentrováním těchto zločinců na jednom místě vzrůstá riziko vzniku extrémistických buněk působících uvnitř vězeňského zařízení.

V USA se s tímto rizikem vypořádali. Americká věznice Supermax v Coloradu: "High-tech verze pekla". Určena pro teroristy

Na toto nebezpečí upozorňují i odborníci, například profesor Roger Griffin už varoval, že tímto krokem "vzniknou velitelská teroristická centra přímo v Británii." Profesor Peter Neumann, autor studie, která zkoumala chování vězňů odsouzených za terorismus v 15 zemích, řekl: "Tím, že umístíte do této chvíle "osamocené" teroristy do velkých skupin vězňů, z nichž někteří mají kontakt na svá "řídící a operační centra" riskujete, že ve vězeňských  zařízeních vzniknou dříve či později nové mocenské struktury organizovaného zločinu, které budou mít všechny znaky dobře řízené hierarchické organizace. A právě tehdy hrozí nebezpečí, že se jim podaří z podobných zařízení uprchnout."

Ministerstvo spravedlnosti sice popírá, že by připravovalo výstavbu speciální věznice pro teroristy, ale například Francie po lednových útocích na Charlie Hebdo začala vyčleňovat a oddělovat islamisty od ostatní vězeňské "populace".

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace