Uvedl to předseda výboru pro zahraniční záležitosti britského parlamentu Crispin Blunt. EU se připravuje vojensky zasáhnout v Libyi, kvůli islámskému státu, migrantům a ropě.
Blunt vydal prohlášení poté, co do libyjského Tripolisu včera připlula vláda Národní jednoty, která vznikala v tuniském exilu pod silným tlakem mezinárodního společenství. Má za cíl sjednotit zemi a ukončit násilí. Blunt podporuje "omezený" vojenský zásah britské armády, který by měl usnadnit přijetí nové vlády všemi Libyjci.
Vznikající libyjská vláda národní jednoty má vládnout z Tripolisu. Ve hře je bezpečnost ropovodu a ropných polí italského ropného koncernu ENI. A také další uprchlická vlna z libyjského pobřeží do Itálie.
Blunt mluví o morálním právu k vojenskému zásahu Británie v Libyi v souvislosti s tím, že bývalý diktátor Muammar Kaddáfí varoval už v únoru 2011 v telefonických rozhovorech tehdejšího britského premiéra Tonyho Blaira před nárůstem radikálního islamismu. Jenomže západní politici, včetně Blaira, si na rozdíl od Kaddáfího plně neuvědomovali rizika vyplývající z intervence do Libye - pro libyjský lid i západní zájmy.
Výbor pro zahraniční záležitosti v čele s Crispinem Bluntem prošetřuje, zda "Kaddáfího prorocká varování před vzestupem radikálních militantních skupin po pádu režimu byla mylně ignorována".
V Evropě vrcholí přípravy na úder proti radikálům z hnutí Islámský stát (IS) v Libyi.
Libye je rozvrácená od arabského jara v roce 2011, kdy padl režim Muammara Kaddáfího. Milice, které proti němu bojovaly, následně odmítly složit zbraně a Libye se fakticky rozpadla na několik částí.
Zdroj: novinky.cz, rozhlas.cz, rt.com