Velká Británie má "morální právo" vojensky zasáhnout v Libyi

Velká Británie má &quote;morální právo&quote; vojensky zasáhnout v Libyi
Autor fotografie: Dabiq
01 / 04 / 2016, 14:45

Uvedl to předseda výboru pro zahraniční záležitosti britského parlamentu Crispin Blunt. EU se připravuje vojensky zasáhnout v Libyi, kvůli islámskému státu, migrantům a ropě.

 

Blunt vydal prohlášení poté, co do libyjského Tripolisu včera připlula vláda Národní jednoty, která vznikala v tuniském exilu pod silným tlakem mezinárodního společenství. Má za cíl sjednotit zemi a ukončit násilí. Blunt podporuje "omezený" vojenský zásah britské armády, který by měl usnadnit přijetí nové vlády všemi Libyjci.

Vznikající libyjská vláda národní jednoty má vládnout z Tripolisu. Ve hře je bezpečnost ropovodu a ropných polí italského ropného koncernu ENI. A také další uprchlická vlna z libyjského pobřeží do Itálie.

Blunt mluví o morálním právu k vojenskému zásahu Británie v Libyi v souvislosti s tím, že bývalý diktátor Muammar Kaddáfí varoval už v únoru 2011 v telefonických rozhovorech tehdejšího britského premiéra Tonyho Blaira před nárůstem radikálního islamismu. Jenomže západní politici, včetně Blaira, si na rozdíl od Kaddáfího plně neuvědomovali rizika vyplývající z intervence do Libye - pro libyjský lid i západní zájmy.

Výbor pro zahraniční záležitosti v čele s Crispinem Bluntem prošetřuje, zda "Kaddáfího prorocká varování před vzestupem radikálních militantních skupin po pádu režimu byla mylně ignorována".

V Evropě vrcholí přípravy na úder proti radikálům z hnutí Islámský stát (IS) v Libyi.

Libye je rozvrácená od arabského jara v roce 2011, kdy padl režim Muammara Kaddáfího. Milice, které proti němu bojovaly, následně odmítly složit zbraně a Libye se fakticky rozpadla na několik částí.   

Zdroj: novinky.cz, rozhlas.czrt.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.