Komentář: Velká Británie má velký problém. S útoky na Poláky

Komentář: Velká Británie má velký problém. S útoky na Poláky
Autor fotografie: pexels.com|Popisek: polská vlajka
17 / 09 / 2016, 17:00

Za poslední měsíc došlo k nejméně třem útokům na polské občany. Útočníci fyzicky napadají Poláky žijící ve Velké Británie obvykle jen proto, že hovoří polsky. Kde se ale vzala taková nenávist?

KOMENTÁŘ

Ta čísla jsou až alarmující. Současná míra útoků z nenávisti je ve Velké Británii vyšší o 14% než minulý rok. V týdnu, který bezprostředně následoval po vystoupení Velké Británie z EU, se tato míra zvýšila až o neuvěřitelných 58%. Podle údajů z roku 2014 žije ve Velké Británii zhruba 800 tisíc Poláků, což z nich činí druhou nějvětší národnostní komunitu hned po Indech.

Oběťmi xenofobního fyzického napadání nebyli jen Poláci, ale cizinci, kteří studovali či pracovali ve Velké Británii. Ti se po brexitu stali doslova lovnou zvěří. Kde se ale vzala taková míra nenávisti v tak vyspělé demokracii, jako je právě Velká Británie? 

I experti ve Velké Británii se shodují na tom, že stavidla násilí popustil právě zmiňovaný brexit. Členství Velké Británie v EU drželo celkovou integritu země a ze své podstaty zabraňovalo tomu, aby docházelo ke zločinům z rasové a jiné nenávisti. Nyní se však země proměnila v bitevní pole nekonečných národnostních třenic.

Po brexitu jakoby Britové nepochopitelně ,,zvlčili" a začali nahlížet na Poláky a příslušníky jiných národů jako na vetřelce v jejich vlastní zemi. Británie, která měla vždy specifický vztah k Evropě a EU, a v podstatě se nikdy s myšlenkou úplné evropské integrace neztotožnila, najednou sama neví, jak se s těmito bezprecedentními útoky vypořádat. Důsledky brexitu tak nemusí být pouze politického či hospodářského rázu, ale nyní i národnostního. 

Není ovšem jasné, z jakého důvodu jsou převážně oběťmi útoků právě Poláci. Je to možná tím, že je jich i podle některých běžných Britů ,,prostě mnoho". Někteří si myslí, že právě Poláci jim berou práci či na tuto zemi, jako bývalého člena sovětského bloku nahlížejí skrz prsty. Tyto důvody však samy o sobě samozřejmě neobstojí, musí být hlubšího rázu. Také o nich sociologové či politologové stále přemýšlejí.

Na každý pád má Velká Británie zaděláno na velký problém. Xenofobní útoky v takové míře tato země nikdy nezažila. Pokud Britové nevynaloží veškeré úsilí na to, aby útoky přestaly, těžko je už budou mít ostatní západní země za vzor vyspělé demokracie.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.