Velká Británie oznámila EU svůj záměr odejít z bloku

Velká Británie oznámila EU svůj záměr odejít z bloku
Autor fotografie: pixabay.com|Popisek: Brexit
29 / 03 / 2017, 14:00

Velká Británie dnes oficiálně oznámila Evropské unii svůj záměr odejít. Očekávaný krok na twitteru potvrdil předseda Evropské rady Donald Tusk. Podle unijních smluv tak nyní začíná dvouleté vyjednávání o podobě a podmínkách brexitu.

Dopis britské premiérky Theresy Mayové přinesl Tuskovi britský velvyslanec při EU Tim Barrow devět měsíců poté, co o britském konci v EU rozhodli občané země v referendu.

Tusk, jehož prohlášení pro média se očekává v nejbližší době, chce brzy předložit ostatním 27 zemím unie návrh politických mantinelů pro vyjednávání o brexitu. Potvrdit by je měl mimořádný summit za měsíc.

Na jejich základě pak Evropská komise navrhne konkrétní mandát pro jednání, který po schválení členskými zeměmi bude z unijní strany do praxe uvádět tým vedený někdejším eurokomisařem Michelem Barnierem.

Komplikované a bezprecedentní rozhovory tak fakticky začnou zřejmě až koncem května či v červnu. Podle Barnierových představ by měly skončit někdy v říjnu 2018 tak, aby se Británie mohla zcela mimo EU ocitnout na jaře roku 2019.

Mayová v parlamentu potvrdila, že formálně spustila brexit

Britská premiérka Theresa Mayová dnes v parlamentu potvrdila, že předseda Evropské rady Donald Tusk obdržel dopis ohlašující odchod země z Evropské unie. Dodala, že má plán na nové zvláštní partnerství s unií. S Bruselem chce mít ,,nový, speciální a hluboký vztah". Londýn podle ní rovněž hodlá co nejdříve zaručit práva občanů EU v Británii.

Dopis aktivující článek 50 lisabonské smlouvy o fungování EU krátce před vystoupením Mayové doručil Tuskovi britský velvyslanec při EU Tim Barrow.

Premiérka také řekla, že dnešek je historickým bodem, z nějž není návratu. ,,Británie opouští Evropskou unii," prohlásila Mayová. Brexit je podle ní jedinečnou příležitostí. ,,Je to šance pro dnešní generaci, jak vybudovat lepší budoucnost," dodala.

 

psali jsme:

"Brexit je Brexit" řekla britská premiérka. O vystoupení z EU nebude diskutovat ani s parlamentem

 

Zdroj: ČTK

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.