Velká Británie připravuje tvrdá opatření proti ilegálním přistěhovalcům i občanům EU

Velká Británie připravuje tvrdá opatření proti ilegálním přistěhovalcům i občanům EU
Autor fotografie: Pixabay
05 / 10 / 2016, 13:30

Britská vláda chce změnit pravidla volného pohybu občanů členských států Evropské unie, na příslušných návrzích zatím pracuje.

Birmingham (Británie), ČTK - Na okraj výroční konference vládnoucí Konzervativní strany premiérky Theresy Mayové to prohlásila britská ministryně vnitra Amber Ruddová. Vláda Mayové dala opakovaně najevo, že chce mít plnou kontrolu nad přistěhovalectvím, a to i ze zemí EU. V takovém případě by však Londýn podle unijních představitelů ztratil přístup k jednotnému trhu EU, který je založen na čtyřech svobodách, a to na volném pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu.

Ruddová v pondělí 3. října podle agentury Reuters mimo jiné řekla, že vláda své záměry na omezení migrace v souvislosti s očekávaným odchodem z EU konzultuje s podnikatelskou sférou. Ruddová patří k blízkým spojencům Mayové a souhlasí s vládním cílem snížit příliv migrantů ze současných 327.000 ročně pod hranici 100.000. Tento plán si ale podle ministryně vnitra vyžádá určitý čas.

Amber Ruddová současně přislíbila, že vláda zakročí proti zneužívání studentských víz a proti majitelům domů, kteří pronajímají nemovitosti nelegálním přistěhovalcům. Přísnější podmínky čekají i ty přistěhovalce, kteří si budou chtít opatřit taxikářskou licenci. Zdroj: breitbart.com

Protiimigrační politika se dotkne i bank ve Velké Británii, které bude vláda od příštího podzimu kontrolovat, zda "neposkytují základní bankovní služby nelegálním migrantům". Ministryně vnitra rovněž slíbila založení "Fondu pro řízenou migraci" s rozpočtem 140 milionů liber, pro pomoc místním orgánům, aby se vypořádaly se zvýšeným tlakem na veřejné služby.

"Nechceme poskytovat příspěvky na bydlení lidem, kteří nemají právo žít v naší zemi. Chceme snížit počet bezdomovců mezi ilegálními přistěhovalci. Chceme zakročit proti těm majitelům domů, kteří ubytovávají nelegální přistěhovalce v otřesných podmínkách." 

Ministryně se rovněž zavázala financovat další anglické jazykové kurzy pro nově příchozí legální migranty. Razantně chce britská vláda postupovat proti občanům EU s kriminální minulostí a proti recidivistům, kteří "pocházejí z EU". 

"Deportujeme ty státní příslušníky EU, kteří se v Británii opakovaně dopouští drobné trestné činnosti. Tyto "malé" zločiny jsou stále trestnými činy a proto těmto lidem zakážeme vstup do země na dobu od 5 do 10 let."

Server Breitbart London uvedl letos v květnu, že každý den je jenom v Londýně zatčeno 80 státních příslušníků ze zemí EU. Podle údajů metropolitní policie bylo v průběhu posledních třech let zatčeno téměř 100.000 občanů EU, v roce 2014 bylo zatčeno 32.214 lidí, o rok dříve 32.851.

Počet obviněných osob z řad unijních občanů je rovněž vysoký; v loňském roce bylo obviněno 11.285 osob, v roce 2014 12.266, a rok předtím 13.087 osob. A za posledních devět let se do Británie přestěhovalo nejméně 1,6 milionu občanů EU.

Tagy článku