Velká Británie se obává teroristických útoků pomocí dronů

Velká Británie se obává teroristických útoků pomocí dronů
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
24 / 10 / 2014, 12:45

22.10.2014 / Ve Velké Británii požadují vládní úředníci regulaci používání dronů. Jsou to skutečné obavy vládních agentur o bezpečnost britských občanů nebo spíše obavy ze ztráty jejich monopolního postavení při získávání citlivých údajů?
Zdroj: BBC News, Mail Online

Drony jako zbraň teroristů?

Studie Birminghamské university uvedla ve své zprávě pro vládní komisi, že používání dronů civilními osobami na území Velké Británie podstatně zvyšuje riziko zneužití této technologie teroristickými skupinami.

Současně studie uvádí, že v průběhu dalších dvaceti let dojde ke značnému nárůstu využívání dronů, což vede k obavám z ohrožení vnitřní bezpečnosti i ochrany osobních údajů. Zpráva současně přiznává, že využití této technologie by mohlo přinést značné výhody britské ekonomice i vnitřní bezpečnosti. 

Nastane soumrak dronů?

Ze studie i z vyjádření odborníků a politiků jednoznačně vyplývá jejich snaha regulovat využití dronů a přijmout opatření na "ochranu britského vzdušného prostoru a na ochranu soukromí svých občanů".  

Bylo by jistě chvályhodné, kdyby byl stát vždy tak pozorný a ochranitelský vůči svým občanům. Nicméně za snahou omezovat nebo regulovat používání podobných nových technologií mohou být také špionážní agentury, kterým se zcela nepochybně nelíbí, že by "šmírovat" mohl ještě někdo jiný, než pouze ony.

David Omand, jako bývalý šéf špionážní agentury ve Velké Británii (GCHQ - Government Communications Headquarters, obdoba americké NSA - National Security Agency) uvedl doslova: "bezpečnostní hrozba, kterou představuje zneužití bezpilotních letadel je závažná, ať už půjde o trestný čin nebo přímo teroristický útok ... musíme se více zabývat myšlenkou jejich možného zneužití v civilním životě“, a pokračoval: "Zranitelné cíle jsou zabezpečeny proti vnějšímu útoku, ale je docela možné, že na veřejných místech, jako jsou nákupní centra nebo sportovní stadiony, by mohl být útok proveden uvnitř těchto objektů.“ 

Zaklínadlo jménem terorismus

David Omand pokračoval tím, že "Teroristické skupiny mohou zneužít drony při rozprašování chemických nebo biologických látek na velké skupiny lidí při sportovních událostech nebo shromážděních. S tímto ohrožením jsme vážně počítali již v roce 2012 během konání olympijských her v Londýně. Podobný scénář představuje reálné nebezpečí pro občany Velké Británie.“ Drony jsou podle něj „ideálním prostředkem pro zloděje, lupiče a pytláky, stejně jako pro paparazzi při nezákonném fotografování celebrit“.

Není nic snazšího, a od září 2001 stále častěji používanějšího, než omezit práva kohokoliv na základě "možného", "pravděpodobného" nebo "hrozícího" teroristického útoku. Teď jsou dalším cílem bezpilotní letadla.

Výzva k ochraně britského vzdušného prostoru

Komise vyzvala vládu k rychlým opatřením pro ochranu britského vzdušného prostoru a pro ochranu soukromí občanů. Do roku 2035 bude totiž  tato technologie naprosto běžná v soukromém i v obchodním využití (psali jsme o tom v našich článcích GOOGLE testuje robotické drony na doručování zásilek nebo České Radiokomunikace jako první testují možnost využití dronů při kontrolách vysílačů za plného provozu.

Ve Velké Británii v současnosti mohou být používány drony s hmotností pod 20 kilogramů pouze pro tzv. "rekreační účely" a nejsou stanoveny další provozní pokyny. Nicméně jsou údajně často zneužívány k profesionálnímu sledování nebo ke shromažďování osobních údajů. Povolení se dosud nevyžaduje za splnění podmínek, že bezpilotní letadla nebudou provozována v blízkosti obydlených zón a současně, že tyto lety nebudou zpoplatněny.

Drony - součást výzbroje RAF

Britské ministerstvo obrany nedávno potvrdilo, že jeho bezpilotní letadla shromažďují při přeletech nad Sýrií informace o bojovnících islámského státu. "Nedávné rozhodnutí o nasazení RAF Reaper do Iráku svědčí o tom, že technologie dálkově řízených bezpilotních letadel je uznána jako základní a nedílná součást výzbroje moderní armády, ovšem za předpokladu, že bude tato technologie využita zcela s mezinárodním právem, jako u jiných zbrojních systémů britských zbraní“.

MQ-9_Reaper_CBP

Pokud se zajímáte o problematiku bezpilotních letadel, doporučujeme vám přihlásit se k panelové diskuzi "Bezpilotní letadla v České republice", o které jsme psali v článku zde, a která se koná 6. listopadu 2014 v Praze.

Psali jsme také:

Drony na sportovních stadionech - nové bezpečnostní riziko?

České Radiokomunikace jako první testují možnost využití dronů při kontrolách vysílačů za plného provozu

Pozvánka na diskuzi "Bezpilotní letadla v České republice"

Google a Apple - šifrování dat se nelíbí FBI a tajným službám

Má právo co říci k bezpilotním letounům?

Předávání citlivých informací o finančních transakcích do USA? Ano, na základě mezinárodní Dohody FATCA

GOOGLE testuje robotické drony na doručování zásilek

 

Tagy článku