Velká Británie, USA a Irsko varují svoje občany před cestou na Sinajský poloostrov.

Velká Británie, USA a Irsko varují svoje občany před cestou na Sinajský poloostrov.
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Trosky A321 na Sinaji
05 / 11 / 2015, 09:00

Americké tajné služby tvrdí, že havárii ruského Airbusu a smrt 224 cestujících mají na svědomí islámští teroristé, kterým se podařilo bombu propašovat na palubu letadla.

Ruský airbus s 217 pasažéry se zřítil na Sinaji

Americká stanice CNN, která informaci zveřejnila, se odvolala  na několik dobře informovaných zdrojů i z bezpečnostních kruhů. „Rozhodně jsme přesvědčení, že na palubě byla bomba nebo jiná forma výbušniny,“ uvedl zdroj pro CNN a pokračoval „Je známé, že na letišti v Šarm aš-Šajchu jsou bezpečnostní opatření na bídné úrovni. Podle našich informací zřejmě někdo z letištního personálu pomohl s propašováním bomby do letadla."

Britská vláda, na základě těchto informací zrušila z preventivních důvodů všechny lety nad Sinají. Obává se právě nedostatečných kontrol na letišti v Šarm aš-Šajchu. 20.000 britských turistů, kteří jsou v současnosti v letoviscích u Rudého moře rovněž vyzvala, aby byli v kontaktu se svými leteckými společnostmi. 

K letecké tragédii se přihlásila IS, Lufthansa a Air France odklonily lety nad regionem

Podobný krok učinilo americké velvyslanectví v Káhiře a varovalo americké občany včetně zaměstnanců velvyslanectví, aby do této oblasti necestovali. Irsko rovněž pozastavilo až do odvolání letecké spojení s letištěm v Šarm aš-Šajchu. 

Na Sinaj míří odborníci na bezpečnost v letecké přepravě, aby posoudili skutečnou úroveň zabezpečení na letišti. Teprve poté se rozhodne, zda budou obnoveny mezinárodní lety do tohoto letoviska. Egyptský ministr zahraničí Sameh Shoukry uvedl, že je tímto rozhodnutím  "poněkud překvapen." Egyptské úřady totiž dosud odmítaly, že by za pád ruského dopravního letadla byli odpovědní teroristé.

Ke stejným závěrům jako USA však dospěla i Velká Británie. Podezření s největší pravděpodobností vychází ze zachycené komunikace mezi islámskými radikály, přičemž za pád letadla nemusí nutně být odpovědný přímo IS, ale některá z jeho radikálních odnoží působících na Sinajském poloostrově. 

Analytik Paul Cruickshank uvedl pro CNN, že "pokud se tato informace definitivně potvrdí, jednalo by se o nejvýznamnější teroristický útok od 11. září 2001." 

IS vydal již druhé prohlášení, ve kterém se hlásí k pádu ruského dopravního letadla

„Říkáme všem popíračům a pochybovačům: zemřete frustrací. My, s pomocí Boží milosti, jsme ho sundali na zem, ale nejsme povinni zveřejnit, jak k tomu došlo," cituje vzkaz IS server express.co.uk. „Jděte k vraku, hledejte černé skříňky, analyzujte je a dejte nám vaše závěry a výsledky vašich expertiz. Dokažte, že jsme ho nezničili my, dokažte, jak spadlo," vyzvali islamisté. „My způsob jeho zániku zveřejníme, až budeme chtít, a způsobem, jakým budeme chtít."  V prvním prohlášení IS uvedl, že zničení letadla bylo „reakcí na ruské nálety, které zabily stovky muslimů na syrské půdě". Zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz

Rusové vylučují technickou závadu havarovaného stroje

Tagy článku