Velká Británie v poločase rozpadu?

Velká Británie v poločase rozpadu?
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: brexit
26 / 06 / 2016, 15:00

Brexit může spustit dezintegrační proces Spojeného království.

KOMENTÁŘ

Málokdo si uměl například před dvaceti lety představit, že by se z Velké Británie mohla stát jednou ,,malá". Po šokujícím brexitu, který si řada světových politiků neumělo ani ve snu představit, je velmi pravděpodobné, že se Británie otřese ve svých základech. Hrozí dokonce reálně její rozpad a osamostatnění jednotlivých zemí, které tvoří jednolitý celek již po staletí.

Brexit tak může znamenat pro Británii skutečnou katastrofu. A nemluvíme jen o ekonomice země, kterou čeká jistý propad. Do popředí se nyní dostává možná demontáž státní integrity a suverenity. Ta se může velmi rychle rozdrolit na menší celky.

Skotsko dalo ihned po vyhlášení výsledků referenda najevo, že si přeje zůstat v EU bez ohledu na to, že Velká Británie z EU odchází. Chce v nejbliží době uspořádat další referendum, které by zřejmě dopadlo jinak než to první. Pokud by se Skotsko skutečně odtrhlo, pak bychom již těžko mohli mluvit o Velké Británii.

Obdobně i separatistická strana Sinn Féin se nechala slyšet, že chce referendum o sjednocení Severního Irska s Irskou republikou. Tlak na ústřední britskou vládu prostřednictvím referend může akcelerovat postupnou demontáž Velké Británie jako státního celku. Takovému souvislému tlaku by pak mohla Británie těžko odolat.

Pokud Brexit podpoří v budoucnu další ,,exity", tak by možný rozpad Velké Británie mohl mít podobné precedentní následky na další evropské státy, například na Belgii. Zde žijící Vlámové a Valoni jsou vlastně již desítky let v permanentním konfliktu a případný rozpad Velké Británie by mohl znamenat vážný otřes i pro Belgii.

Jen by to potvrdilo teorii o tom, že pokud žijí dva a více odlišných etnických národů v jedné zemi, takový stát se může v blíže neurčené budoucnosti rozpadnout, což jsme historicky viděli u Československa či Jugoslávie. A nezáleží ani na tom, jestli mají podobnou kulturu či jazyk, záleží na tom, jestli národ přijme daný stát skutečně za svůj, a zda ho spojuje silná státotvorná myšlenka.

Na každý pád brexit oslabí Velkou Británii po všech stránkách. Je jasné , že kromě hospodářských a politických problémů s brexitem souvisejících nyní začal boj o udržení Velké Británie jakožto suverénního státního celku.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace