Velkou pardubickou letos chrání inteligentní kamery

Velkou pardubickou letos chrání inteligentní kamery
Popisek: kamera
06 / 10 / 2017, 18:30

Bezpečnost návštěvníků i koní na nedělních dostizích zajistí přes 100 bezpečnostních pracovníků a desítky kamer se speciálními funkcemi.

Největší a nejtvrdší dostih kontinentální Evropy vyžaduje každý rok zvýšená bezpečnostní opatření ze strany Policie ČR i Městské policie Pardubice. Pořadatelé 127. Velké pardubické s Českou pojišťovnou navíc letos opět spolupracují se společností SECURITAS, největším poskytovatelem bezpečnostních služeb v Česku. Ta při ochraně dostihového areálu využívá nejnovější technologie. Dostihoví koně ve stáních budou pod dohledem kamer. Na místě bude více než 100 bezpečnostních pracovníků SECURITAS a další se zúčastní vzdáleně – z dispečinku budou ovládat mobilní kamerovou stanici se speciálními kamerami značky Axis s pokročilými funkcemi.

Kamery k ochraně a jako důkaz

Bezpečnostní kamery nové generace, které společnost SECURITAS použije na 127. Velké pardubické ČP, disponují kromě vysokého rozlišení také pokročilou videoanalýzou,“ říká Tomáš Chumchal, specialista na videodohled ze společnosti Axis Communications. „V praxi to znamená například to, že kamery automaticky signalizují překročení stanovené linie (perimetru), a pomáhají tak bezpečnostním pracovníkům ohlídat dostihovou dráhu a prostory kolem stájí.“

Při dostizích je také potřeba zajistit férovost soutěže v případě podezření na doping. Proto bezpečnostní kamery už druhý rok střeží také stáje, kde jsou závodní koně. V pořízeném záznamu je možné dohledat všechny osoby, které se v průběhu dostihů objeví v jejich blízkosti. To by mělo spolehlivě zabránit jakýmkoli pochybnostem.

Kamerová „žirafa“ dokáže i spočítat návštěvníky

Společnost SECURITAS jako jediná v České republice nabízí technologii Remote Video Solution (RVS). Jedná se o vzdálený online monitoring pomocí mobilních kamerových systémů spojený s audiopřenosem a reakcí zásahové jednotky. Dohled na kamery probíhá pouze v tzv. poplachových stavech. Poplachový stav je iniciován pokročilou analýzou definovaných stavů v obrazu kamery nebo přídavnými čidly. Střežený prostor je ozvučen tlakovými reproduktory a v případě detekce je obraz z kamery online vizualizován operátorovi Dispečinku SECURITAS na poplachovém monitoru. Operátor vyhodnotí situaci a má možnost vyzvat pachatele pomocí reproduktoru, aby prostor opustil, případně vyslat zásahovou jednotku. Výhodou oproti běžnému monitoringu je skutečnost, že operátor nemusí sledovat mnoho obrazů z kamer, kde se nic neděje.

V případě 127. Velké pardubické ČP použijeme takzvanou „žirafu“, což je osvědčená mobilní varianta RVS,“ říká Jan Peroutka ze společnosti SECURITAS. Stanice má nezávislý zdroj napájení a konektivitu s dispečinkem. Lze ji přemísťovat dle aktuální potřeby. Sofistikovaná videoanalýza dokáže dokonce vytvářet i statistiky využitelné k marketingovým účelům (např. počet procházejících lidí apod.).

Udělali jsme vše proto, aby se 127. Velká pardubická s Českou pojišťovnou „odběhla“ podobně jako minulý rok nerušeně, klidně a bez ohrožení návštěvníků i dostihových koní,“ říká Martin Korba, místopředseda představenstva a výkonný ředitel Dostihového spolku a.s. „Věříme, že tomu pomůže i tradičně výborná spolupráce se společností SECURITAS a zapojení nejnovějších technologií.“

 

Securitas je globálním lídrem v oblasti bezpečnosti. Naše bezpečnostní řešení vytváříme na základě specifických požadavků zákazníků, a to kombinacemi fyzické ostrahy, mobilních a monitorovacích služeb, elektronického zabezpečení, služby fire and safety a managementu řízení rizik. Kdekoliv, od malého obchodu po velké areály, znalosti našich 335  000 pracovníků náš činí odlišnými.

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.