Velký problém, o kterém se nemluví - drogová kriminalita vzrostla o 27 %

Velký problém, o kterém se nemluví - drogová kriminalita vzrostla o 27 %
Autor: markara |Popisek: Ilustrační foto
03 / 10 / 2014, 15:00

Ročně se u nás vyrobí asi 6 tun drog, přes 40 tisíc osob je na nich závislých a počty rostou. Vietnamská tržiště v pohraničí zásobují uživatele v SRN a Rakousku. V hernách a kasinech se prodávají drogy. Jste chudí a bydlíte v ghettu? Máte možnost sehnat drogu až o třetinu levněji!
Zdroj: MV ČR, zpráva pro poslance parlamentu

Nejen, že někteří majitelé ubytoven pro sociálně slabé (někdy i místní politici - radní a zastupitelé) pořádně vydělávají na sociálních dávkách pro ty nejchudší, teď se přidala další skupina - drogoví dealeři, kteří právě v těchto lokalitách nabízejí pervitin za třetinové ceny. A k tomu se přidávají majitelé heren a kasín. Jak se dá vydělávat na chudých? Jednoduše, jako na seniorech! Nemají zastání ani ochranu. Čtěte dál.....

Na ministerstvu vnitra se letos 30. září konal seminář o bezpečnosti na silnicích a řešení bagatelní trestné činnosti. O problémech spojených s dopravními nehodami zaviněnými řidiči pod vlivem návykových látek jsme psali v článku Státu došla trpělivost - feťáci a opilci za volant nepatří! Je jich deset tisíc ročně. Co ale také zaznělo, byl problém s drogami.

Ministr Chovanec řekl, že „v oblasti drogové kriminality stát zaspal“, a ministryně spravedlnosti Válková ho doplnila „Narůstají počty drogově závislých mladistvých v sousedním Německu díky levnému pervitinu z ČR..…došlo k akceleraci problémů s drogami, které se přesouvají do heren a kasin. Ročně se v Česku vyrobí kolem šesti tun drog. Situace přerostla i v politický problém především v některých německých spolkových zemích, které sousedí s Českou republikou. To bylo také jedno z hlavních témat rozhovorů mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou a naším premiérem Sobotkou.

Zjištěná drogová kriminalita meziročně vzrostla téměř o 27 %. (zdroj: zpráva MV o bezpečnostní situaci pro poslance). V roce 2013 Policie ČR zjistila 5117 drogových trestných činů (+1085, +26,9 %). Z toho 4799 (+985) trestných činů nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů, 93 (+68) trestných činů šíření toxikomanie a 225 (+32) trestných činů nedovoleného pěstování rostlin obsahujících omamnou látku.

Vývoj drogové kriminality

Vzrůstá počet narkomanů

Podle odhadů je u nás přes 41 tisíc uživatelů drog a jejich počet roste, z toho je cca 30 tisíc osob závislých na metamfetaminu a cca 10 tisíc zneužívá opiáty. Množství zajištěného metamfetaminu se v roce 2013 oproti roku 2011 více než ztrojnásobilo.

Ve hře je vietnamská mafie

Do výroby a distribuce drog, především metamfetaminu a netechnického konopí, se postupně od roku 2007 zapojila vietnamská mafie. Obchod s metamfetaminem „kvete“ nejvíc v příhraničních oblastech se SRN a Rakouskem. Organizovanému zločinu z Vietnamu se za poslední dva roky podařilo převzít kontrolu nad výrobou i distribucí metamfetaminu Přispěla k tomu i snadná dostupnost léčiv s vysokým obsahem pseudoefedrinu.

Drogy se dají sehnat v hernách, kasinech, i v sociálně vyloučených lokalitách

Kvůli častějším kontrolám policejními i celními orgány na tržištích ale došlo k přesunu distribuce do heren, barů a podobných podnikům. Co je ještě horší – prodej drog se přesunul i do tzv. sociálně vyloučených lokalit (o nich jsme psali v článku Bezpečnostní riziko - sociálně vyloučené lokality. Kšefty s ubytovnami?) Tady se drogy nabízejí za „dumpingové“ ceny. Jak uvedl ministr vnitra Chovanec - jeden gram se tam prodává za 500 Kč, naproti tomu třeba na jižní Moravě je ale gram za 1500 Kč.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman naopak uvedl, že Národní protidrogová centrála dosahuje výborných výsledků a její práce je vysoce hodnocena i v zahraničí.

Stát chce přitvrdit

Už v červnu jednal v Liberci český a saský ministr vnitra o nové formě spolupráce v boji proti drogám, kterými je příhraničí se Saskem výrazně zatíženo.

Také budou probíhat jednání s vietnamským ministrem především o možnosti, že by odsouzení občané Vietnamu podstoupili výkon trestu ve své mateřské zemi. Ono trávit roky za mřížemi u nás nebo ve Vietnamu, je opravdu rozdíl.

Podívejte se na video ze zásahu celní správy (zdroj: Celní správa ČR):

Psali jsme také:

Státu došla trpělivost - feťáci a opilci za volant nepatří! Je jich deset tisíc ročně

Polykač kokainu na ruzyňském letišti

Bezpečnostní riziko - sociálně vyloučené lokality. Kšefty s ubytovnami?

Kde v ČR se musíte nejvíc bát o své zdraví, život i majetek

Jaká je struktura kriminality v České republice?

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace