Velký problém s Malou

Velký problém s Malou
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Taťána Malá
06 / 07 / 2018, 09:00

Nově jmenovaná ministryně spravedlnosti Taťána Malá má velký problém. Měla údajně opsat obě své diplomové práce ze dvou vysokých škol, které studovala. Novopoečená ministryně se brání, že její diplomové práce naopak byly hodnoceny velmi kladně a že není v žádném případě plagiátorkou.

Údajné plagiátorství nicméně celkově zapadá do kontextu Babišova výběru nové ministryně spravedlnosti, který je podle všeho krokem vedle. Andrej Babiš vsadil na loajální členku hnutí ANO, která do něj vstoupila v roce 2013, a která se za premiéra ,,srdnatě" bila v kauze Čapí hnízdo.

psali jsme: Trestní stíhání jako kladivo na Babiše? Kauza Čapí hnízdo ho může ještě více posílit

Nyní by si možná Babiš svůj výběr rozmyslel. Malá může mít kromě potenciálního střetu zájmů a poněkud malé odborné způsobilosti problém s respektem u právnického stavu - advokátů, státních zástupců a dalších. Malá je totiž absolventkou soukromé Panevropské vysoké škole v Bratislavě. Problém je v tom, že tento diplom neuznává Česká advokátní komora, takže v ČR se nemůže Malá stát ani koncipientkou, natožpak samostatnou advokátkou. To ovšem vrhá na její profesní kvality špatné světlo.

Otázkou je tak, proč se vlastně Malá stala ministryní spravedlnosti, když ostatní adepti (Jeroným Tejc, Petr Mlsna) bezpochyby splňovali lépe kritéria. Odpovědí může být ,,ohlídání" Čapího hnízda a jeho možné zametení pod koberec, Na to se možná Babiš výběrem Malé na tento post spoléhá.

psali jsme: Kauza Čapí hnízdo pomůže Miloši Zemanovi obhájit prezidentské křeslo

Malá se diví, že kolem ní krouží novináři jako supi nad kořistí a považuje problém s diplomovými pracemi jako zástupný. Nicméně musí jako ministryně a vysoký ústavní činitel počítat se zvýšeným tlakem na svou osobu. Pokud by se skutečně prokázalo, že Malá opsala, byl by to kromě ostudy i důvod ke zvážení odchodu z funkce tak, jak se to dělá běžně na západ od nás.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.