Velvyslanci muslimských států zvažují trestní oznámení na advokátku Kláru Samkovou

Velvyslanci muslimských států zvažují trestní oznámení na advokátku Kláru Samkovou
27 / 05 / 2016, 09:45

Kritika tureckého velvyslance k výrokům advokátky Kláry Samkové pokračuje.

Klára Samková během semináře v Poslanecké sněmovně přirovnala islámské náboženství k nacismu či komunismu. 

Turecký velvyslanec Ahmet Necati Bigali nejdřív kritizoval její slova na slovenském serveru, nyní uvedl v České televizi, že "Slovní útoky na jakékoliv náboženství jsou trestné podle evropského i českého práva a svoboda slova má své limity." Zdroj: lidovky.cz

„Očekávali jsme důstojnou diskusi o islámu a chtěli jsme vysvětlit, že teroristické organizace nereprezentují islám. Ale byli jsme šokováni a znechuceni slovy této ženy,“ prohlásil Bigali, který s dalšími představiteli velvyslanectví po projevu Samkové na protest opustili sál.

"Islám je totalitní ideologie jako nacismus" řekla právnička Samková a turecký velvyslanec uraženě odešel

Nyní diplomaté zvažují další kroky, podle tureckého velvyslance by se ale projevem Samkové měli začít zabývat žalobci i bez podání trestního oznámení.

„Takové veřejné chování je trestné. V každé demokratické zemi by to státní zástupci měli řešit sami od sebe,“ prohlásil Bigali. Uvedl, že i podle mezinárodního práva se může každý svobodně vyjadřovat podle svého uvážení, ale bez urážení víry někoho jiného.

Výroky advokátky Kláry Samkové o islámu se už začaly z vlastní iniciativy zabývat Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 i Česká advokátní komora (ČAK). „Na základě informací, které přinesla média, byl tajemníkem ČAK podán podnět kontrolnímu orgánu ČAK, aby vystoupení JUDr. Samkové prověřil v tom smyslu, zda její projev byl v souladu s ustanoveními etického kodexu o chování advokáta,“ sdělila na dotaz ČTK mluvčí komory Iva Chaloupková.

Kritizujete islám a muslimy? Potom pozor, porušujete rezoluci Rady pro lidská práva OSN

Nedávnými veřejnými výroky advokátky Kláry Samkové o islámu se začaly z vlastní iniciativy zabývat Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 i Česká advokátní komora (ČAK). 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace