Venezuela uvěznila předního opozičního lídra

Venezuela uvěznila předního opozičního lídra
Autor fotografie: Pixabay.com/cs|Popisek: Venezuelská vlajka
28 / 08 / 2016, 17:00

Prominentní venezuelský opoziční činitel Daniel Ceballos je od soboty ve vězení. Podle jeho ženy vtrhli příslušníci tajné služby SEBIN do jeho domu a pod záminkou lékařského vyšetření jej unesli a následně vsadili za mříže.

Důvodem Ceballosova uvěznení je podle venezuelské vlády skutečnost, že chce zabránit dalším možným násilnostem, které zmítají Venezuelou a jež jsou důsledkem hluboké politické a hospodářské krize. V zemi chybějí základní potraviny a léky, které si museli lidé obstarat v Kolumbii, když byla na jeden v červenci otevřena venezuelsko-kolumbijská hranice.

Ceballos byl od srpna 2015 v domácím vězení kvůli problémům s ledvinami. Předtím přes rok pobýval ve vězení. Nyní využila venezuelská vláda jeho zdravotní problémy k tomu jako záminku, aby jej znovu uvěznila, neboť se obává, že by mohl ohrozit se svými stoupenci stále méně oblíbeného prezidenta Nicolase Madura.

Venezuelská vláda prý navíc disponuje informací od tajných služeb, že Ceballos měl před 1. zářím utéct ze země, přičemž v tu dobu měly ve Venezuele proběhnout demonstrace a s nimi spojené násilnosti, které měl Ceballos podnítit a jež měly podle prohlášení ministerstva vnitra destabilizovat demokratický systém země.

Důvodem je ale spíše obava venezuelského politického establishmentu, že opoziční proudy v zemi budou stupňovat tlak na vyhlášení referenda, které by zkrátilo funkční období neoblíbeného prezidenta Madura.

Uvěznění předního opozičního lídra už odsoudily lidskoprávní organizace a další opoziční politikové ve Venezuele.

 

Zdroj: aljazeera.com

Tagy článku