Venezuelská vláda nezmění kurz ani kvůli hrozbě sankcí z USA

Venezuelská vláda nezmění kurz ani kvůli hrozbě sankcí z USA
Popisek: Donald Trump
19 / 07 / 2017, 08:30

Venezuelská vláda prezidenta Nicoláse Madura chce vytvořit kontroverzní Ústavodárné shromáždění (ÚS) i navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump v pondělí Caracasu pohrozil ekonomickými sankcemi. Informovala o tom agentura Reuters. Trump zároveň venezuelského prezidenta označil za špatného vůdce, který sní o tom, že bude diktátorem. Venezuela hrozbu označila za ,,hrubou intervenci".

Trump řekl, že ,,mocně a rychle hospodářsky zakročí", pokud Maduro od zřízení ÚS neustoupí. Vláda volby do tohoto nového orgánu plánuje na 30. července a chce tak podle kritiků nahradit parlament, kde má většinu opozice. Ta ohlášené volby bojkotuje a má je za nedemokratické, protože způsob jejich konání stanovil prezidentský dekret a volební komise nakloněná Madurově kabinetu.

,,Venezuelský lid včera (v neděli) ukázal, že podporuje demokracii, svobodu a právní stát," uvedl Trump v souvislosti s neoficiálním referendem, v němž více než sedm milionů Venezuelanů vznik ÚS odmítlo.

Venezuelský ministr zahraničí Samuel Moncada ale novináře ujistil, že volby se 30. července uskuteční. ,,Volby jsou projevy politické svrchovanosti (venezuelské) republiky. Nic a nikdo jim nemůže zabránit," prohlásil Moncada.

Venezuelská opozice v pondělí oznámila stupňování protestů proti prezidentu Nicolási Madurovi: chce nově obsadit nejvyšší soud a na čtvrtek ohlásila 24hodinovou stávku. Uvedla též, že se pokusí ustavit vládu ,,národní jednoty". Podle agentury Reuters by tak mohl vzniknout paralelní kabinet.

Podle průzkumů zřízení ÚS odmítá 70 procent Venezuelanů a 80 procent nesouhlasí s politikou socialistické vlády, která zemi přivedla na pokraj bídy a paralyzovala veřejný život. Protivládní protesty se táhnou už čtvrtý měsíc a vyžádaly si na stovku obětí.


Zdroj: ČTK

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.