Věrně mu slouží, teď je poslal Putin na jatka. Wagnerova skupina už měla přijít o více než 30 000 bojovníků

Věrně mu slouží, teď je poslal Putin na jatka. Wagnerova skupina už měla přijít o více než 30 000 bojovníků
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Vladimir Putin
21 / 02 / 2023, 09:00

Příslušníci Wagnerovy skupiny jsou stále nasazeni v rusko-ukrajinském konfliktu. Podle amerických zdrojů však utrpěli vážné ztráty, více než 30 000 z nich v bojích padlo. A to nebude zdaleka konečné číslo.

Obávaní hrdlořezové z Wagnerovy skupiny, kteří neblaze prosluli mírou násilí v jiných částech světa, stále operují na Ukrajině. Nicméně úměrně tomu počítají také mrtvé spolubojovníky. Podle Američanů Wagnerovci ztratili na Ukrajině již přes 30 000 bojovníků a číslo stále narůstá.

Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby prohlásil, že v minulých několika týdnech bylo na bojišti zabito více než 9 000 Wagnerovců. Nicméně i přes těžké ztráty zaznamenali Wagnerovci na druhou stranu také některé úspěchy, zejména v těžce zkoušeném Bachmutu. ,,Je možné, že mohou být (Wagnerovci) úspěšní v Bachmutu, na druhé straně to pro ně nemá žádnou strategickou hodnotu," míní  však Kirby.

Pokud hovoříme o ztrátách Wagnerovců, Velká Británie jde ještě dál, v tomto případě výš. Podle britského ministerstva obrany mohlo na Ukrajině najít smrt až 60 000 jejich příslušníků od začátku konfliktu před rokem, a až 200 000 z nich mělo utrpět různý stupeň zranění.

Je zajímavé, že ztráty Wagnerovců jsou tak vysoké, když jim Rusko důvěřuje a svěřuje jim na své poměry moderní zbraně (SM informoval). Na konci minulého roku proběhla médii zpráva, že žoldácká skupina má ve výbavě také T-90M, aktuálně nejlepší ruský tank. Několik z nich ukořistila i ukrajinská armáda. Přítomnost tanků T-90M v arzenálu Wagnerovců v oblasti Bachmutu potvrdil jako první válečný korespondent Alexander Simonov.

Wagnerova skupina je známá svou brutalitou, a také tím, že se zbavuje svých mužů, které označí za zrádce. Nyní na povrch prosakují zprávy o tom, jak to v jednotce vlastně vypadá. Wagnerovci neváhají popravovat vlastní příslušníky bez špetky slitování. To ostatně potvrdil Jevgenij Novikov, který byl dříve naverbován Wagnerovci. ,,Ti, co neuposlechnou (rozkazy), jsou likvidováni. A děje se to veřejně," prohlásil Novikov.

V jednotce ,,hrdlořezů" jsou také vězni, kteří byli propuštěni proto, aby sloužili u Wagnerovců. Jsou určeny čety, kteří popravují vlastní členy včetně vězňů, pokud nejsou aktivní v boji a projevují podle velitele jednotky zbabělost. ,,Jsou vyčleněny likvidátorské oddíly, když dojde k ostřelování, jeden z vězňů si třeba lehne a nekryje ostatní spolubojovníky. Ostřelování přestane a jeho nadřízený se jej zeptá, proč nevyrazil dopředu. A pak ho zabijí," řekl Novikov.

Wagnerovci budou nepochybně vyvíjet bojovou aktivitu na Ukrajině dál, a to bez ohledu na vlastní ztráty, jen aby byl jejich vrchní chlebodárce Vladimir Putin uspokojen. Pro kremelského samovládce totiž lidský život nemá žádnou cenu, účel ale vždy světil prostředky.

Zdroj: 19fortyfive.com


Tagy článku