Veterán z Afghánistánu: Češi ve službě IS? I spekulace je ostuda!

Veterán z Afghánistánu: Češi ve službě IS? I spekulace je ostuda!
Autor fotografie: Miroslav Lidinský|Popisek: Lidinský v Afghánistánu
28 / 04 / 2015, 11:00

V pekle bojiště Afghánistánu přišel člen jednotky SOG, Miroslav Lidinský o nohu. Na základě nedávných spekulací o účasti Čecha v jednotkách Islámského státu, jsme Miroslavovi položili několik otázek.

Jste veterán z Afghánistánu, jak jste se dostal k boji proti terorismu?

Svou profesní kariéru jsem zahájil v roce 1993 nástupem k PČR, kde byla mým posledním působištěm Zásahová jednotka České Budějovice. Tam jsem kromě základních profesních znalostí a dovedností získal specializace potápěč – pyrotechnik, policejní vyjednavač a letecký záchranář. Na základě těchto zkušeností jsem byl „draftován“ Útvarem speciálních operací Vojenské policie (SOG), kam jsem po úspěšném absolvování přijímacího řízení nastoupil v roce 2006. Tato jednotka určená k boji proti terorismu a nejzávažnějším formám trestné činnosti v ČR i v zahraničí, byla nasazena, pod britským velením, do bojové operace Herik v provincii Helmand v Afghánistánu. Jako příslušník prvního kontingentu jsem působil v této jihoafghánské provincii v roce 2007.

Během mise

V Afghánistánu jste přišel během mise o nohu, jak se to stalo?

Během plošných ofenzívních operací, které proti ozbrojencům Tálibánu vedly britské koaliční síly, jsme působili jako úderná jednotka určená k zadržování, zatýkání či eliminování nepřátelských skupin v terénu i objektech a provádění zákroků proti výrobnám nástražných výbušných zařízení nebo drog. Při jedné operaci Direct Action jsme lokalizovali nepřátelské opalovací stanoviště na kraji vesnice Surakain, z něhož byly bombardovány rotačními raketami postupující britské jednotky na druhém břehu řeky Helmand. Po zablokování přístupové cesty k vesnici jsme dostali rozkaz vyčkat příletu bojových vrtulníků. Během této doby se početná skupina bojovníků Tálibánu pokusila o průlom a únik. Velmi tvrdý boj za použití pěchotních zbraní, granátometů a minometů trval téměř 20 minut. Zbytky nepřátelských bojovníků jsme zatlačili do jeskyní ve stěně údolí. Poslední „vyčištění“ zákopového systému, který tu vybudovaly sovětské jednotky během vojenské intervence. Sesednul jsem ze čtyřkolky a propátral prostor. Vše v pořádku. Během zpáteční cesty ke čtyřkolce byla vypálena z jeskyní protitanková raketa RPG 7. Explodovala pode mnou, o život jsem nějakou šťastnou náhodou nepřišel, o levou nohu ano. Ta střela je schopná zničit tank.

Během akce

Co říkáte na spekulaci v českých médiích, že v islámském vojsku byl Čech? Sice se nakonec ukázalo, že šlo o Čečence, ale i tak, jaký je Váš názor?

Spekulace je všudypřítomná záležitost a může velmi silně poškodit i to nejlepší jméno. Všichni by si to měli bez rozdílu uvědomovat. Zvláště v této vyhrocené době, kdy se nás všech otázka terorismu přímo dotýká. Bylo by nesmírnou ostudou, aby čeští občané, potažmo novodobí veteráni, byli spojováni s lidmi, kteří podporují terorismus. Je uklidňující, že zatím nebyl prokázán jediný český případ „bojovnické“ podpory islámskému státu.

Rád jsem přijal účast na semináři Poslanecké sněmovny 5. května, v den výročí Pražského povstání, kdy je filosoficky mimořádně správně připomenout odkazy odvahy, cti a zodpovědnosti. Ale také je třeba veřejně diskutovat o otázkách bezpečnosti. Domnívám se, že řada našich občanů si problém terorismu a otázku stále zhoršující se mezinárodní bezpečnostní situace záměrně nepřipouští. Jsme zodpovědní za nastupující generace a jejich bezpečnost. Je to naší povinností. Na semináři se bude jednat o změně legislativy tak, aby bylo možné postihnout službu v cizí armádě i u států, které nejsou uznány světovým společenstvím. V tom případě se nyní jedná o službu v soukromé armádě a ta není postižitelná, tedy ani služba v armádě IS, což není stát.

Pokud by nebylo Vašeho zranění a šel byste „znovu do akce“?

Se svými (dnes již bývalými) kolegy z SOG zcela nepochybně ano. Službu státu jsme všichni brali jakou svou povinnost a své životní poslání. A pokud bych se měl rozhodovat v případě mimořádné situace, například při napadení státu? No tak to bych šel snad s každým, komu není naše republika lhostejná.

Děkujeme za rozhovor.

Jak vypadá RPG 7, zbraň která zranila Miroslava Lidinského?

RPG 7

RPG-7 je reaktivní protitankový granátomet původem ze SSSR. Je vyráběn od roku 1961 a rozšířen do 40 států. 

Ráže zbraně: 40 mm
Hmotnost pancéřovky s optickým zaměřovačem: 6300 g
Hmotnost náboje: 2200 g
Hmotnost kumulativní hlavice se zapalovačem: 1800 g
Délka zbraně v pochodové poloze: 990 mm
Délka zbraně v bojové poloze: 1370 mm
Délka náboje: 925 mm
Délka hlavně pancéřovky: 950 mm
Počáteční rychlost střely: 120 m/s
Bojová rychlost střelby: 4 až 6 výstřelů za minutu
Maximální mířený dostřel: 500 m
Účinný dostřel: 330 m
Palebný průměr: 5 nábojů PG-7V
Průbojnost pancíře: 300 mm

Zdroj: Wikipedia

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.