Veterán z Vietnamu proti Islámskému státu

Veterán z Vietnamu proti Islámskému státu
Autor fotografie: Rob Schleiffert (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Ilustrační foto OV-10 Bronco
02 / 05 / 2016, 15:00

Velení americké armády CENTCOM potvrdilo, že veterán z bojů ve Vietnamu OV-10 Bronco, se v roce 2015 zapojil do boje proti ISIS.

OV-10 Bronco byl ze služby v americké armádě vyřazen v roce 1994 a jak je vidět, tak ony legendární "hřbitovy letadel" se pořád hodí. Proti technicky málo vyspělému protivníkovi je možné vyndat stroj, jehož cena letové hodiny je asi pohou desetinou ceny za provoz A-10. Americká armáda nyní zvažuje, zda by turbovrtulové letadlo mohlo být užitečné v boji proti Islámskému státu poté, co se zdálo být úspěšným zkušebním provozem v loňském roce.

Dva OV-10 Bronco byly nasazeny na necelé tři měsíce loni v létě a na podzim v rámci mezinárodní koalice bojující proti Islámskému, oznámilo americké centrální velení.

Rockwell_OV-10_Bronco_Fly_By

North American Rockwell OV-10 Bronco je turbovrtulový lehký útočný a pozorovací letoun. Letoun byl vyvinut v 60. letech 20. století pro boj proti povstalcům (Counter-insurgency aircraft/COIN) a jeho hlavní úlohou je řízení letecké podpory pro pozemní jednotky na bojištěm (FAC). Letoun je schopný zůstat ve vzduchu na bojištěm vice než pět hodin.

Po jejich vyřazení z americké armády se Bronca přemístily na „hřbitov“ letounů na letecké základně Davis-Monthan v Arizoně. Psali jsme: Video: Hřbitov letadel v Arizoně

V roce 2012 byly OV-10 reaktivovány a od května 2015 pokusně operačně nasazeny v Iráku proti Islámskému státu. Oba letouny během 82denního nasazení provedly více než 134 bojových letů.

Zdroj: Wikipedie, Stars and Stripes

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace