Většina Britů požaduje odchod z EU: "Hůř se mít nebudeme"

Většina Britů požaduje odchod z EU: &quote;Hůř se mít nebudeme&quote;
11 / 06 / 2016, 09:45

Tábor odpůrců britského členství v Evropské unii podle nejnovějšího průzkumu společnosti ORB vede o deset procentních bodů: pro odchod se vyslovilo 55 procent dotázaných.

Londýn - ORB sondáž vyhotovila pro list The Independent. O tom, zda v EU zůstanou, budou Britové rozhodovat v referendu 23. června. Libra na páteční zveřejnění průzkumu reagovala oslabením oproti dolaru.

Ankety se zúčastnilo 2000 lidí a jen 45 procent z nich se vyslovilo ve prospěch unijní budoucnosti Británie. Dotazování se zaměřilo na to, jak by lidé nejspíše hlasovali, respondentům tak podle agentury Reuters nebyla nabídnuta možnost "nevím".

Odpůrci EU tak v sondážích ORB zaznamenali dosud největší náskok. Ještě na konci května anketa této společnosti ukázala vedení prounijního tábora s 51 procenty hlasů.

Dvě třetiny Britů si totiž myslí, že opustí-li EU, nebudou se mít hůř. To je další zjištění agentury Ipsos Mori, které přišlo navzdory varování ministerstva financí, Bank of England, MMF a OECD, jež upozorňují na ekonomické dopady Brexitu. Průzkum veřejného mínění do určité míry naznačuje, že vládní strategie - vyvolat z Brexitu strach - většinu voličů nepřesvědčila. Zdroj. zlato.cz

Ipsos Mori oslovila přes čtyři tisíce Britů. Většina (58 %) věří, že jejich životní úroveň zůstane v následujících pěti letech po Brexitu stejná. Dalších 11 % očekává, že jejich finanční blahobyt by se dokonce mohl zlepšit. Analýza také ukázala, že obavy o ekonomiku by měly být pro rozhodnutí voličů klíčové, důležitější než otázky britské svrchovanosti nebo debaty o imigraci.
„Otázka imigrace a hospodářství by v referendu měly dominovat,“ upřesnil Bobby Duffy, generální ředitel společnosti Ipsos Mori. „Zprávy o kontrole hranic a suverenitě zajímají lidi, kteří chtějí odchod z unie. Avšak otázka, jak by Brexit mohl ovlivnit jednotlivce finančně, je silnější než otázka imigrace,“ dodal Duffy.

"Jestliže by se Britové v referendu vyslovili pro brexit, mám vážné obavy o budoucnost EU," uvedl už včera pro Der Spiegel německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Brexit by měl podle něj negativní důsledky i na hospodářství některých členských zemí, a je dost možné, že si z Británie po případném odchodu z EU vezmou příklad i další členské země a uspořádají vlastní referenda o setrvání v EU. "Jak by reagovalo například Nizozemsko, které má tradičně silné vztahy s Británií?" zeptal se Schäuble. 

Zdroj: eurozpravy.cz

Tagy článku