Většina Britů změnila názor a považuje muslimy za hrozbu pro Velkou Británii.

Většina Britů změnila názor a považuje muslimy za hrozbu pro Velkou Británii.
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
05 / 07 / 2015, 16:30

A více než třetina z celkového počtu obyvatel se domnívá, že multikulturalismus dělá ze země "horší místo k životu".

Průzkum si zadal deník Huffington Post a provedla jej agentura YouGov, která se ve dnech 23. a 24. června dotazovala vzorku 1.578 dospělých obyvatel v Británii. 

Průzkum také ukázal, že více než tři čtvrtiny dotázaných - 79% - se domnívá, že zemi hrozí teroristický útok podobný tomu ze 7.7.2005. Právě desetileté "výročí" útoků bylo hlavním důvodem provedení výzkumu mínění. 

56% lidí si myslí, islám je "hlavní" nebo "nějakou" hrozbou pro západní liberální demokracii - což je pozoruhodný nárůst z pouhých 46% respondentů, kteří na stejnou otázku odpověděli den po útocích na londýnskou hromadnou dopravu 7. července 2005. Více než čtvrtina lidí (27%) uvedla, že spatřují v islámu "hlavní hrozbu" pro západní liberální demokracii, naopak 7.7.2005 si totéž myslelo pouhých 19% respondentů. 

Při sebevražedných útocích 7. července 2005 zahynulo 52 lidí a 800 jich bylo zraněno, při výbuchu bomb na Edgware Road, Aldgate, poblíž stanic metra Russell Square a v autobusu v Tavistock Square. 

Údaje z průzkumu ukazují, došlo k velkému poklesu podílu respondentů, kteří si myslí, že multikulturalismus prospívá Británii. Jen 37 procent dotázaných se domnívá, že multikulturalismus činí z Velké Británie lepší místo k životu, naopak 38 procent si myslí opak. To je zcela zásadní změna v názorech Britů na "multikulti" od roku 2005, tehdy si to totiž myslelo až 62 procent respondentů.

Vzhledem k teroristickému útoku na tuniské pláži, při kterém zahynulo 30 britských turistů, se projevil výrazný nárůst negativních postojů vůči muslimům. Průzkum také ukázal pokles podílu lidí, kteří souhlasí s tvrzením, že většina britských muslimů jsou "pokojní, bezúhonní a zákon dodržující občané, kteří naříkají nad teroristickými útoky ve jménu islámu".

Pouze pětina respondentů (20%) uvedla, že se toto tvrzení vztahuje na "prakticky všechny" muslimy, 60% dotázaných ale uvedlo, že tvrzení může být aplikováno na většinu muslimů, což je pokles z 23% a 64% před 10 lety. 

Více lidí než v roce 2005 (to bylo pouze 10%) nyní 15%  souhlasí s tvrzením, že "velká část britských muslimů necítí žádnou loajalitu k této zemi", a jsou připraveni "omlouvat nebo dokonce provádět teroristické činy". 

Pozn. redakce: abychom nebyli napadeni z xenofobie a rasismu, uvádíme originální název článku "7/7 Bombings Anniversary Poll Shows More Than Half Of Britons See Muslims As A Threat"

Autor: huffingtonpost.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace