Většina Francouzů by si přála referendum o vystoupení či dalším setrvání země v EU

Většina Francouzů by si přála referendum o vystoupení či dalším setrvání země v EU
Autor fotografie: Pixabay.com/cs|Popisek: Evropská unie
17 / 03 / 2016, 16:00

Přes 50% Francouzů by si přálo uspořádání referenda o vystoupení či setrvání země v EU. Vyplývá to z reprezentativního šetření, kterého se účastnilo více než 8 000 respondentů v několika evropských zemích. Francouzi a další zástupci evropských národů odpovídali i na další otázky spojené s možným ,,Brexitem" a dalším osudem Velké Británie, pokud by k němu skutečně došlo.

Většina Francouzů by si přála referendum o vystoupení či dalším setrvání země v EU.

 

 

Deník Figaro přinesl tento týden zajímavý průzkum který se týkal vztahu Francouzů a ostatních národů k EU. S blížícím se referendem ve Velké Británii, jež je naplánováno na 23. června, se průzkum dotazoval na několik otázek souvisejících právě s možným anglickým ,,Brexitem" a jejich vlastními postoji, pokud by se mělo takové referendum konat právě v konkrétní zemi.

Dlouhodobý průzkum počínaje únorem tohoto roku uskutečnila univerzita v Edinburghu a současně probíhal v několika evropských zemích (například v Německu, Irsku, Polsku, Španělsku či Švédsku) za účasti více než 8 000 respondentů. Tato studie pak byla veřejně předložena jako další střípek mozaiky k debatě o možném vystoupení Velké Británie ze struktur EU v rámci všeobecného referenda. My se zaměříme v tomto případě na Francii.

Podle zmíněného průzkumu si 53% Francouzů přálo uspořádání referenda vystoupení či setrvání v EU podle vzoru Velké Británie.  Zajímavá je také další anketa v průzkumu, která se týká otázky, kolik Francouzů by chtělo vidět odejít Brity z EU. Kladně na ni odpovědělo 44%, což je poměrně zásadní fakt, 33% respondentů se naopak domnívá, že odchod Velké Británie z EU by byl špatným krokem.

V další části šetření odpovídali jeho účastníci na otázku, která se týkala dalšího politického a hospodářského vývoje Velké Británie v případě ,,Brexitu". 27% Francouzů odpovědělo, že v případě vystoupení Velké Británie by mělo strach o jeji další osud.  

   Současně 45% Francouzů si myslí, že Britové jsou v rámci EU nějakým způsobem zvýhodněni. 40% Francouzů považuje rovněž za dobré, že britská ,,sounáležitost" je prospěšná pro celou EU.

Velkou Británii čeká nehledě na tento výzkum zatěžkávací ,,národní" zkouška již 23. června. Zde se ukáže, jak pevným poutem je (a byla) Británie s EU svázána, a zda nepřeváží v tomto případě specifický ostrovní izolacionismus, na němž si země tolik zakládá.

Celý průzkum (a srovnání s ostatními zeměmi) zde: 

//www.lemonde.fr/europe/article/2016/03/12/une-majorite-de-francais-souhaite-un-referendum-sur-le-frexit-la-sortie-de-la-france-de-l-ue_4881768_3214.html?xtmc=brexit&xtcr=5

 

                                

Tagy článku