Vězeň Jan Novák, který měl rakovinu, utekl oknem nemocničního pokoje. Jeden strážný seděl na záchodě, druhý na chodbě telefonoval

Vězeň Jan Novák, který měl rakovinu, utekl oknem nemocničního pokoje. Jeden strážný seděl na záchodě, druhý na chodbě telefonoval
Popisek: Jan Novák
15 / 03 / 2018, 18:30

Recidivista Jan Novák utekl z vězení v listopadu 2014, když vylezl oknem z Thomayerovy nemocnice. Měl rakovinu a do nemocnice byl přivezen kvůli chemoterapii.

Ve chvíli útěku u něj nebyla eskorta. Jeden strážný seděl na záchodě a druhý telefonoval na chodbě. Podle oficiální verze volal se svým nadřízeným, média však spekulovala, že hrál na telefonu hry.

Policie Nováka dopadla po několika týdnech v linkovém autobuse u Kostelce nad Černými lesy na základě udání jednoho z cestujících. U sebe měl kuchyňský nůž, ale nekladl odbor a plnil příkazy.

psali jsme: První útěk Jiřího Kajínka: Pomocí rukavic roztáhl během vycházky plot kolem střešního dvora a frnkl z areálu po hromosvodu

Kvůli Novákovu útěku skončili ve svých funkcích šéf pankrácké věznice a ředitel odboru vězeňské stráže z generálního ředitelství Vězeňské služby. 

Novák byl jen pár dnů před útěkem odsouzen za loupeže. Pykat měl za tři přepadení, která stihl za jediné odpoledne v únoru 2014. Nejprve přepadl vietnamského prodavače ve večerce. Zaútočil na něj pěstí, ale když začal prodavač volat o pomoc, utekl bez peněz.

Chvíli na to Novák zaútočil na servírku v nedaleké čínské restauraci, vyrazil jí pěstí několik zubů a ukradl 45 tisíc korun.

Téhož dne na ulici srazil k zemi ženu, smýkal s ní a několikrát jí praštil hlavou o chodník. Ukradl jí kabelku. Tento třetí skutek Novák popíral. Svědectví ženy bylo nejasné. Incident zachytili kamery, ale pachateli nebylo vidět do tváře. Policie záhy dodala pachovou stopu, ale ta jako důkaz nestačí, protože neomylnost psů je cca půl na půl. V té době byl navíc v podmínce z předchozího trestu za jinou loupež.

psali jsme: Kasař Nezmar: Jak prchal policii po zasněžených střechách. Zavřeli ho s Romy v táboře v Letech. První lupič, který si nechal udělat plastiku

Po zadržení Nováka na útěku v autobuse ho u soudu hájil advokát zajímavým způsobem. „Můj klient má rakovinu. Je známo, že takové onemocnění může skončit smrtí. K útěku ho hnala ho vůle nezemřít ve vězení, prožít pár posledních měsíců plnohodnotný život a třeba i napravit to, co spáchal,“ řekl advokát. 

Za všechny tři činy dostal Jan Novák sedm a půl roku, za útěk mu soud trest zvýšil na deset let.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Autor: hop

Tagy článku