Více než 10 let odposlouchávaly německé tajné služby novináře z prestižních novin a televizí

Více než 10 let odposlouchávaly německé tajné služby novináře z prestižních novin a televizí
Autor fotografie: flickr.com|Popisek: noviny
25 / 02 / 2017, 14:00

Německem otřásá velký ,,mediální" skandál.

Spolková zpravodajská služba (BND) podle informací serveru Dailymail, který se odvolává na deník Spiegel, měla sledovat od roku 1999 nejméně 50 telefonických a faxových linek a také emailové adresy novinářů světových médií. Mezi nimi byla například britská BBC, deník New York Times či agentura Reuters. Zatím však není známo, koho osobně BND sledovala. 

Odposloucháváni byli také zahraniční korespondenti těchto i jiných listů. Do hledáčku BND se dostaly jak mobilní, tak i satelitní telefony používané zahraničními reportéry agentury Reuters v Afghánistánu, Pákistánu či Nigérii.

Mluvčí BBC prohlásila, že stanice je velmi zklamaná z těchto zjištění. Podle ní je hlavním posláním BBC objektivně informovat lidi po celém světě, proto by měli její novináři pracovat ,,volně a bezpečně".  

Organizace Reportéři bez hranic označila systematické odposlouchávání jako ,,obrovský útok na svobodu médií" a volá po nápravě.

Server Dailymail pak uvádí, že nejnovější informace o sledování zahraničních médií BND jsou vyvrcholením tříletého vyšetřování, které zahrnovalo také svědectví od současné německé kancléřky Angely Merkelové. Podobný skandál vyšel najevo i před čtyřmi lety, kdy Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) odposlouchávala desítky světových státníků, mezi nimiž byla i současná německá kancléřka. Mezi USA a Německem tehdy došlo ke krátkodobé roztržce.

 

psali jsme:

Největší špionážní aféra otřásá křeslem Merkelové

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku