Více než polovina Evropanů si spojuje terorismus s přílivem uprchlíků

Více než polovina Evropanů si spojuje terorismus s přílivem uprchlíků
12 / 07 / 2016, 10:45

Téměř 60 procent Evropanů věří, že hrozba terorismu se zvyšuje s přílivem uprchlíků do jejich zemí.Zjistil to průzkum PEW. Polovina respondentů je také vidí jako ekonomickou "zátěž", protože "jim berou práci a sociální výhody."

Pew Research Center zveřejnil v pondělí průzkum kterým ukazuje, že v osmi z deseti evropských zemí polovina či více lidí věří, že uprchlíci zvyšují pravděpodobnost terorismu v jejich zemi.

Many Europeans concerned with security, economic repercussions of refugee crisis

Mezi státy, které mají z přílivu uprchlíků největší obavy patří státy střední Evropy, jmenovitě Maďarsko a Polsko, kde si ohromujících 76 a 71% obyvatelstva myslí, že uprchlíci zvýší pravděpodobnost teroristických činů v jejich zemi.

Ale není to jen o terorismu, Maďaři, Poláci, Řekové, Italové a Francouzi identifikují jako svou největší obavu, že uprchlíci jim vezmou pracovní místa a sociální výhody - například si to myslí celých 82% Maďarů.

V zemích, kde mají s uprchlíky bohaté zkušenosti jako je Itálie a Švédsko vládne i silné přesvědčení, že uprchlíci jsou mnohem více náchylnější ke konání trestné činnosti, než jiné skupiny obyvatelstva.

Pouze ve dvou zemích, Švédsku a Německu má polovička dotázaných pocit, že uprchlíci jejich zemím pomáhají díky svému talentu a píli.

Většina uprchlíků pochází z muslimských zemí, jako je Sýre či Irák a pohled na ně je částečně i ovlivněn i negativními postoji k muslimům již žijícím v Evropě.  V Maďarsku, Itálii, Polsku a Řecku, více než šest respondentů z deseti tvrdí, že mají nepříznivý názor na muslimy v jejich zemi.

Views of Muslims more negative in eastern and southern Europe

Mnoho Evropanů je přesvědčeno, že se muslimové nechtějí integrovat do většinové společnosti a chtějí se od ní lišit, jak ukazuje následující graf.

Most Europeans say Muslims in their country want to be distinct

Takže i v Německu 61% obyvatel nevěří, že muslimové mají snahu se nějak integrovat...

Výzkumníci komentovali výsledky s tím, že zaznamenali hluboké rozdělení uvnitř společnosti ve všech zkoumaných zemí.

"Na téměř všechny otázky analyzované v této zprávě, lidé ideologicky vpravo vyjadřují větší obavy z uprchlíků, negativní postoje vůči menšinám a méně nadšení pro rozmanitou společnosti," uvádí se ve zprávě.

Načasování zprávy se shoduje s prohlášením německé kancléřky Angely Merkelové, která konečně připustila, že teroristé se infiltrovali do Evropy maskováni za uprchlíky.

"Částečně byla uprchlická krize zneužita k pašování teroristů," řekla Merkelová v pondělí.

Zdroj: PEW RESEARCH CENTER, RT

Tagy článku