Vídeň posílila policejní hlídky, na Silvestra údajně hrozí teroristický útok

Vídeň posílila policejní hlídky, na Silvestra údajně hrozí teroristický útok
Popisek: Ilustrační foto
29 / 12 / 2015, 11:30

Evropská velkoměsta se připravují na oslavy konce roku.

Vídeň 28. prosince (ČTK) - Až 250 policistů vyšlou tři rakouské spolkové země na Silvestra do hlavního města kvůli zvýšeným bezpečnostním opatřením. S odvoláním na policejního mluvčího to dnes uvedla agentura APA. V sobotu vídeňská policie oznámila, že ji "spřátelená" zpravodajská služba varovala před možnou střelbou či bombovým útokem v některé z evropských metropolí na přelomu starého a nového roku. Žádné doporučení zrušit silvestrovské oslavy ale rakouské úřady nevydaly.

Do Vídně přijede na konci roku 250 příslušníků policie z Dolního Rakouska, Burgenlandu a Štýrska, aby posílili hlídky metropolitní policie, uvedl dnes policejní mluvčí Patrick Maierhofer. Střežit by měli především oslavy v centru města, kam jezdí vítat Nový rok až 800.000 turistů a obyvatel města. Podle Maierhofera úřady žádné akce nezakázaly a zatím se k tomu ani nechystají.

Sobotní varování vídeňské policie obdrželo několik evropských metropolí. O které jde, ale Rakušané nesdělili. Česká policie už dříve uvedla, že nemá informace, že by některému z českých měst hrozil mezi svátky teroristický útok.

Brusel - Belgická policie zatkla dvě osoby, které podezřívá z přípravy útoků ve jménu radikální organizace IS na několika místech Bruselu ke konci letošního roku. Oznámila to dnes belgická prokuratura. Případ podle ní nesouvisí s listopadovými útoky islámských radikálů v Paříži.

"Vyšetřování odhalilo hrozbu vážných útoků, jejichž terčem mělo být několik symbolických míst v Bruselu a které měly být spáchány v době volna na konci roku," řekl podle zahraničních agentur úřad federálního prokurátora.

Podezřelí byli zadrženi po nedělních a pondělních raziích, především v oblastech Bruselu a Lutychu. Policie přitom zabavila výcvikové vojenské uniformy, propagandistický materiál islámského státu a počítače. Nenašla ale žádné zbraně či výbušniny, upřesnil úřad.

Prokuratura uvedla, že nejprve bylo zadrženo šest osob, ale čtyři byly poté propuštěny. Zbylí dva lidé byli obviněni z podílu na činnosti teroristické skupiny a přípravy atentátů.

 

Tagy článku