Vídeňská radnice má novou noční můru - ,,mstivého" Turka

Vídeňská radnice má novou noční můru - ,,mstivého&quote; Turka
Autor: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vienna_Battle_1683.jpg|Popisek: Obléhání Vídně 1683
02 / 09 / 2018, 09:30

Rakousko se bojí ,,svých" Turků, nakonec nepostaví památník polskému králi Janu III. Sobieskému, který zachránil v roce 1683 Vídeň před Turky.

Rakousko odmítá postavit památník polskému králi Janu III. Sobieskému, který významnou měrou přispěl k tomu, že v roce 1683 Turci nedobyli Vídeň.

psali jsme: Osudová bitva u Szigetváru. Pro největšího tureckého dobyvatele Sulejmana Nádherného byla tou poslední

Vídeňská radnice, kde měl být památník postaven, se obává, a teď se podržte, ,,politické nekorektnosti" a možného protitureckého podtónu. V takovém případě by se však nemohly vůbec vztyčovat žádné sochy či památníky, protože mají z logiky věci nějaký podtón. Nelsonova socha na Trafalgaru by tak měla zákonitě protifrancouzský podtón, zatímco třeba Husova socha pak dokonce proticírkevní.

Vídeňská radnice však v tomto případě projevila svého druhu zbabělost při ignoraci jasných historických faktů. Jan III. Sobieski byl klíčovým faktorem, který v podstatě rozhodl o tom, že se z Vídně a rakouské monarchie nestala další muslimská država. Postavení památníku je tedy zcela namístě bez ohledu na protirakouské reakce ze strany Turecka a hlavně Turků žijících ve Vídni, jichž se evidentně Vídeň zalekla.

psali jsme: Žízeň a obdivuhodné gesto Saladina. Před 830 lety začala klíčová bitva u Hattínu. Muslimové dobyli zpět Jeruzalém

To však není podstatné. Klíčovým sdělením Vídně zůstává, že se v rakouském hlavním městě vlastně nemohou stavět památníky hrdinům, protože mají vždy nějaký podtón, v tomto případě protiturecký. Vídeňská radnice se tak příkladně odkopala.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte ví

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace