Video americké NBC - záchrana rukojmí speciálním komandem Delta Force v Iráku

Video americké NBC - záchrana rukojmí speciálním komandem Delta Force v Iráku
Popisek: Ilustrační foto
25 / 10 / 2015, 08:45

Exkluzivní video získala americká televizní stanice NBC News z internetového serveru jordánských novin Arab24, která uvedla, že video obdržela od kurdských vojenských úředníků.

Americké a kurdské speciální jednotky osvobodily ve čtvrtek 22. října  69 rukojmí, která zadržovali v provincii Kirkúk členové Islámského státu (IS). Jeden Američan seržant Joshua Wheeler byl zabit v přestřelce a je první americkou obětí bojů proti IS v Iráku. Při zásahu podle amerického ministerstva obrany zahynulo také několik členů IS a pět jiných bylo zajato.

1st Special Forces Operational Detachment-Delta (zkráceně Delta Force či Delta) je oficiální název elitní americké speciální vojenské jednotky. Hlavním úkolem Delty je působení proti terorismu, avšak jednotka je cvičená i pro plnění misí na osvobozování rukojmích, přepady, eliminaci skrytých (tajných) nepřátelských sil. (Zdroj: Wikipedia)

Skupina amerických vojáků poskytovala za pomoci vrtulníků a letadel podporu kurdských speciálním silám. „Operace byla pečlivě naplánována a zahájena ve chvíli, kdy jsme získali informaci, že rukojmím bezprostředně hrozí masové povraždění,“ uvedl mluvčí amerického ministerstva obrany Peter Cook, podle něhož byla jejich smrt „možná otázkou hodin“. Mezi osvobozenými je 20 iráckých vojáků, zbylí jsou místní občané a bojovníci IS, které skupina obvinila ze špionáže. IS se chystal zajatce pohřbít ve čtyřech hromadných hrobech. (Zdroj: www.lidovky.cz)

Zdroj: nbcnews.com

Tagy článku